ukinuta ograničenja

Ukrajinci napali ruski teritorij sustavom ATACMS, evo o kakvom je oružju riječ

19.11.2024 u 15:57

Bionic
Reading

Ukrajinci su prvi puta napali ruski teritorij dalekometnim američkim projektilima ATACMS kada su u noći na utorak, prema ruskim izvještajima, sa šest projektila napali Brjansku oblast. Napad je uslijedio svega nekoliko dana nakon što je SAD ukinuo dotadašnje ograničenje koje je sprječavalo Ukrajinu da ovim oružjem napada ciljeve na ruskom teritoriju. U nastavku donosimo kratki pregled glavnih karakteristika ATACMS-a

Ukrajinci su tražili Amerikance da im isporuče sustav ATACMS gotovo od samog početka rata 2022., a prve primjerke dobili su u listopadu 2023., uz ograničenje da ih smiju koristiti samo za gađanje ciljeva na okupiranim ukrajinskim područjima poput Krima i Donbasa. Od tada je sustav više puta korišten za napade u tim regijama, no Ukrajinci ga nisu smjeli koristiti za napade na ruskom teritoriju.

Što je ATACMS i koja mu je namjena?

Vojni taktički raketni sustav MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) navođeni je projektil dugog dometa koji se koristi za gađanje ciljeva visoke vrijednosti kao što su neprijateljski zapovjedni centri, sustavi protuzračne obrane ili infrastruktura te za pružanje vatrene potpore kopnenim snagama. Nosi fragmentacijsku bojevu glavu WDU18 od 250 kilograma.

Koliki su mu brzina i domet?

Lansirana raketa ima najveću brzinu od 3 Macha (tri puta brža od zvuka) ili oko 3700 km/h. Domet mu ovis o inačici, pa tako raniji MGM-140A Blok 1 ima domet od oko 160 kilometara, dok noviji MGM-164A Blok 2 ima povećani domet do 300 kilometara.

ATACMS
  • ATACMS
  • ATACMS
  • ATACMS
  • ATACMS
  • ATACMS
    +2
ATACMS Izvor: Profimedia / Autor: Handout / AFP / Profimedia

Kako djeluje?

Raketa tijekom leta doseže visinu od 50 do 65 kilometara, što joj omogućuje da izbjegne većinu protuzračnih sustava zemlja-zrak. Nakon što potroši gorivo, neko vrijeme leti po inerciji, a zatim se obrušava na cilj velikom preciznošću zahvaljujući sustavima GPS i INS (Inercijski sustav navigacije), od kojih je potonji otporan na elektroničko ometanje, što mu omogućava da nastavi prema cilju unatoč neprijateljskim pokušajima ometanja. Iako su točni podaci vojna tajna, smatra se da odstupanje od cilja nije veće od deset metara.

Kako se lansira?

Raketa ATACMS može se lansirati s dvije primarne mobilne platforme, gusjenični višecijevni bacač raketa M270 i višecijevni bacač raketa na kotačima M142 HIMARS. M270 može lansirati do dvije rakete ATACMS odjednom, a zbog gusjenica je prikladan za korištenje u raznim okruženjima, dok HIMARS može lansirati jednu raketu, a zbog kotača je mobilniji i lakši te se može prevoziti transportnim avionima C-130 Hercules i većima, pa ga je moguće brzo rasporediti na udaljena područja operacija.

Kada su prve rakete stigle u Ukrajinu?

Nakon dužeg otezanja, SAD je napokon pristao poslati Ukrajini ATACMS u listopadu 2023. Prvi primjerci bili su isporučeni u inačici s kraćim dometom, od 160 kilometara, no vjeruje se da su Ukrajincima u međuvremenu isporučene i rakete s većim dometom. Ukrajinska vojska počela je koristiti sustav odmah po isporuci, a u više navrata je napadala okupirani poluotok Krim te okupirana područja u pokrajinama Doneck i Luhansk. Ukrajinci su se posebno hvalili uspješnim napadom na Krim u lipnju 2024., nakon što su Rusi na taj poluotok, među ostalim, postavili i najmoderniji protuzračni sustav S-500, poznat kao Prometej.

Koje su prednosti sustava?

Prednost ATACMS-a u odnosu na druge rakete u ukrajinskom arsenalu je domet, a u odnosu na bespilotne letejelice - brzina. Zamjenik ukrajinskog ministra vanjskih poslova Andrij Melnik svojedobno je to opisao riječima: 'Prilikom napada dronovima, Rusi imaju sate za reakciju jer ih mogu rano otkriti. Ruski piloti mogu popiti kavu i zapaliti cigaretu prije nego što uskoče u kabinu i polete da ih obore. S ATACMS-om je to pitanje minuta'.