kod sankt peterburga

Ukrajinski dron uništio ruski nadzvučni bombarder duboko u ruskom teritoriju

21.08.2023 u 21:19

Bionic
Reading

Moćni ruski bombarder dugog dometa uništen je u napadu ukrajinske bespilotne letjelice, prema više izvora. Slike objavljene na društvenim mrežama koje je analizirao BBC Verify pokazuju kako Tupoljev Tu-22 gori u zračnoj bazi Soltsy-2, južno od Sankt Peterburga

Moskva je rekla da je dron pogođen vatrom iz malog oružja, ali je uspio 'oštetiti' avion. Ukrajina događaj nije komentirala.

Tu-22 može putovati dvostruko brže od brzine zvuka i Rusija ga intenzivno koristi za napade na gradove u Ukrajini.

Rusko ministarstvo obrane je u priopćenju objavilo da se napad 'bespilotne letjelice tipa helikoptera' dogodio oko 10:00 sati po moskovskom vremenu.

Navedena je lokacija kao 'vojni aerodrom u Novgorodskoj oblasti', gdje se nalazi Soltsy-2.

'Bespilotnu letjelicu detektirala je promatračka postaja zračne luke te je pogođena vatrom iz malog oružja', priopćilo je ministarstvo.

'Jedan zrakoplov je oštećen, nema žrtava u terorističkom činu', dodaju.

U priopćenju se također navodi da je brzo ugašen požar koji je izbio na parkiralištu aerodroma.

Međutim, slike objavljene na platformi društvenih medija Telegram pokazale su veliku vatru koja je zahvatila mlažnjak s prepoznatljivim konusom nosa Tu-22. BBC Verify analizirao je slike i vjeruje da su vjerodostojne.

Iako uništenje jednog zrakoplova neće imati veliki učinak na nanošenje štete ruskim ratnim operacijama, ovaj napad pokazuje da je Kijev itekako sposoban gađati ciljeve duboko unutar ruskog teritorija.

Kijev je posljednjih mjeseci lansirao desetke bespilotnih letjelica u napadima na Moskvu, na putu od nekoliko stotina milja. Soltsy-2 je oko 400 milja (650 km) od ukrajinske granice.

Tu-22 je nadzvučni bombarder iz doba hladnog rata, s okretnim krilima, kodnog naziva "Backfire", koji se intenzivno koristio u napadima na ukrajinske gradove.

Suvremene inačice poput Tu-22M3 mogu doseći brzinu od 2 Macha (2300 km/h ili 1430 mp/h) i mogu nositi do 24 000 kg oružja, uključujući "glupe bombe" i projektile za samonavođenje. Korišteni su u sukobima u Siriji, Čečeniji i Gruziji te nedavno u Ukrajini.