Zbog naglog rasta cijena hrane i energije u svijetu od ožujka je, za samo tri mjeseca, u ekstremno siromaštvo pao 71 milijun ljudi iz najsiromašnijih zemalja, pokazalo je izvješće Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) objavljeno u četvrtak
Taj ubrzani pad u siromaštvo "znatno je brži od šoka izazvanog pandemijom covida 19", stoji u priopćenju UNDP-a, u kojemu se krivnja za nagli rast cijena dijelom pripisuje ratu u Ukrajini, što opovrgava Rusija.
Prema programu UNDP-a, "izravan prijenos novca kućanstvima pravedniji je i isplativiji od općih subvencija za energiju". UNDP istodobno smatra da će pogođenim zemljama trebati multilateralna podrška kako bi "sastavile kraj s krajem".
"Dok se kamatne stope povećavaju, kao odgovor na skok inflacije, postoji opasnost od stvaranja novoga siromaštva koje bi uzrokovala recesija koja bi još više pogoršala krizu, ubrzavajući i produbljujući siromaštvo u svijetu", upozorava UNDP u izvješću.
Analiza 159 zemalja u razvoju pokazala je da je povećanje cijena ove godine već teško pogodilo dijelove subsaharske Afrike, Balkana, Azije i drugih dijelova svijeta, rekao je ravnatelj UNDP-a Achim Steiner.
Među zemljama koje se suočavaju s najdramatičnijim posljedicama povećanja cijena su Armenija, Uzbekistan, Burkina Faso, Gana, Kenija, Ruanda, Sudan, Haiti, Pakistan, Sri Lanka, Etiopija, Mali, Nigerija, Sierra Leone, Tanzanija i Jemen.
"Dosad nezabilježen skok cijena znači da za brojne ljude u svijetu hrana koju su si mogli priuštiti, danas više nije dostupna", istaknuo je u priopćenju ravnatelj UNDP-a Achim Steiner.
Zbog ovoga povećanja životnih troškova mnoge su osobe pale u siromaštvo, "uz opasnost od strašne gladi", a usporedno s tim "prijetnja porasta socijalnih nemira iz dana u dan sve je veća", ustvrdio je.