Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda vratilo je USKOK-u optužnicu podignutu protiv bivšeg varaždinskog gradonačelnika Ivana Čehoka i još četvero okrivljenika koje tereti da su dogovorno, odnosno udruživanjem oštetili gradski proračun za četrdesetak milijuna kuna
'Optužno vijeće zaključilo je da nije dobro razjašnjena grupa u smislu čl. 333 KZ-a, odnosno kako je došlo do udruživanja, kada je postignut dogovor, zbog čega, tko ju je vodio i s kakvim planom', doznajemo od Ante Madunića, odvjetnika drugookrivljenog Davora Patafte.
Osim toga, kako dodaje, sporna su i građevinska vještačenja koja su vođena tijekom istrage.
'USKOK je najprije angažirao jednog vještaka, čijim vještačkim nalazom nije bio zadovoljan. Stoga je angažirao drugog vještaka, i to iz IGH-a. S obzirom na medijske napise kako se protiv nekih suvlasnika IGH-a vode kazneni postupci ili istrage, obrana se protivila takvom izboru. Kada smo pitali je li točno da se vode takve istrage, odgovor nismo mogli dobiti. Uz to, USKOK sudu uopće nije dostavio nalaz prvog vještaka kojeg je sam angažirao, iako je to obvezan. Trebala se vještacima pružiti prilika za usklađivanje vještačenja, što također nije učinjeno', kaže Madunić.
Jasna Novak, odvjetnica Ivana Čehoka smatra da Uskok nije dovoljno činjenično obrazložio udruživanje za počinjenje kaznenog djela te da ni vještačenje nije dovoljno jasno. 'Sretni smo da je optužno vijeće prihvatilo naše argumente', kazala je Novak.
Izjava glasnogovornika zagrebačkog Županijskog suda Krešimira Devčića o optužnici protiv Čehoka i Patafte očekuje se nakon 11.30 sati.
Podsjetimo, Čehoka i ostale USKOK je krajem prosinca 2011. godine optužio za udruživanje radi počinjenja kaznenih djela, zloporabe položaja i ovlasti te za pomaganje i poticanje na zloporabe.
Bivši varaždinski gradonačelnik je optužen da je od kraja 2007. do lipnja 2011. pogodovao poduzetniku Patafti i njegovim tvrtkama u poslovima s Gradom i gradskim poduzećima, pri čemu je Varaždin navodno oštećen za najmanje 49,5 milijuna kuna. Patafti je u tom razdoblju, tvrdi USKOK, isplaćeno najmanje 35,8 milijuna kuna.
Zbog ove afere Čehok je u srpnju prošle godine iz istražnog zatvora u Remetincu, u kojem je proveo više od mjesec i pol dana, podnio ostavku na gradonačelničku dužnost. Na slobodu je izašao uz jamčevinu vrijednu 2,6 milijuna kuna.
Patafta je, pak, sudu dao najveću jamčevinu u povijesti hrvatskog pravosuđa u iznosu od 12 milijuna kuna. Dva milijuna kuna dao je u gotovini, a deset milijuna u mjenicama.