'Ustaška zmija ne spava… Pa ona nije ovdje na podu, ne puzi. Radi se o tome da je vidljivo u našem društvu da postoje neke tendencije koje idu za esencijom onoga što se tada zagovaralo', kazao je predsjednik Ivo Josipović za N1 televiziju
Temu jučerašnje inauguracije nove predsjednice ne želi ni jednom riječju dotaknuti niti spomenuti ime svoje nasljednice. No kad ode s Pantovčaka neće više biti onaj koji povezuje i miri.
'Ja sam vam zaista ozbiljno shvaćao duh Ustava i obveze predsjednika. To se vidjelo i u dijelu mandata s vladom Jadranke Kosor i Zorana Milanovića. Bilo je puno stvari s kojima se jesam i nisam slagao. Vidim da taj moj gard koji kaže predsjednik je taj koji povezuje i koji nije oporba nego onaj koji nastoji držati stabilnost i ravnotežu, kod nekih medija izazvao je priču da želim sa svima biti dobar. Međutim ja ću podsjetiti da sam ja povukao puno oštrije i ozbiljnije poteze koje su išle vladama na nerve, a ne samo komentiranje tko je što rekao. Sjetite se samo mog govora u Sarajevu i koliko je on bio konfliktan ili nepoželjan u tada vladajućim krugovima. Ja sam to izgovorio, drugi nisu. Ni prije, a ni poslije. Sjetite se mog odlaska u Srbiju i izravnavanja ili poboljšanja odnosa sa Srbijom. Dakle, to su ozbiljni konflikti i onda netko kaže on je konformist. Sjetite se mog govora u Knessetu. Ja ostajem kod toga, pogledajte portale, ustaška zmija ne spava. Ja to opet ovdje ističem pa mi recite je li to konformizam', kazao je za N1
Na pitanje gdje vidi zmiju, kaže: 'Pa ona nije ovdje na podu, ne puzi, nije ni ona 1941. - 1945. bez obzira što se neki poput maskenbala oblače u ustaške uniforme ili stavljaju slične znakove na facebook-stranice, web-stranice i određene tiskovine bez obzira što se spektakularno održava misa za Antu Pavelića. Nije u tome priča, niti u tome što se neki prisjećaju žrtava i s druge strane. I ti ljudi zaslužuju žalovanje svoje obitelj. Radi se o tome da je vidljivo u našem društvu da postoje neke tendencije koje idu za esencijom onoga što se tada zagovaralo', pojašnjava.
Kaže da se to očituje kao netrpeljivost prema drugim i drukčijem, želja da se smanje ljudska prava, kao želja da se promijeni istina o povijesti.
'Nažalost imamo na djelu nekih utjecajnih krugova da se revidira povijest, da se Hrvatska odmakne od pobjedničke koalicije iz Drugog svjetskog rata i pretvori u gubitnika. To je dio koji bi mogli obaviti povjesničari. Kada se to ne bi transponiralo na današnju politiku, vidjeli smo što se dogodilo s pravoslavnom crkvom, da se nasilno ide prema nacionalnim manjinama, da se uskraćuju ljudska prava i ide prema reviziji povijesti onda to ne bi možda bilo vrijedno spomena. Nažalost, i u politici i u javnom životu toga ima dovoljno da se zabrinemo nad tom tendencijom', misli predsjednik na odlasku.
Kaže da je i u predsjedničkoj kampanji bilo 'nečega što je sasvim suprotno od onoga što nalaže Ustav'. Ne misli pritom na braniteljski prosvjed u Savskoj. 'Ali da postoje snažne snage koje bi revidirale ustavnu odredbu kako se Hrvatska temelji na Domovinskom ratu, ali i antifašizmu u Drugom svjetskom ratu ja na to ne bih upozoravao', poručuje.
Više pročitajte ovdje