SVIJET U SEDAM DANA

Vatrene kataklizme kojima svjedočimo u Kaliforniji nova su stvarnost

17.12.2017 u 09:28

Bionic
Reading

Nezapamćeni požar u Kaliforniji buknuo je u tjednu kada je održana pariška konferencija o zaštiti Zemlje od globalnog zatopljenja. Zašto Donald Trump želi na Mjesec? Obvezni vojni rok u Sjevernoj Koreji za žene traje sedam, a za muškarce deset godina... To su neke od tema kojima se u ovotjednom pregledu događanja u svijetu bavila Davorka Grenac

Spaljeno je više od 900 nekretnina uključujući 700 obiteljskih kuća sjeverno od Los Angelesa. Evakuirano je 200.000 stanovnika, zatvorene su škole. S požarištem površine Chicaga borilo se 7.000 vatrogasaca i potrošeno je 50 milijuna dolara. Prvi put u povijesti izdano je ljubičasto upozorenje, najviši stupanj opasnosti zbog ekstremno kritičnih vremenskih uvjeta. Hoće li požar zahvatiti polja avokada na kojima se uzgaja 90 posto toga voća u SAD-u?

To je trenutačna, ali ne završna bilanca Thomasa, petog najgoreg požara u povijesti Kalifornije uzrokovanog suhim olujnim vjetrom. Uz Thomasa buknuo je požar Rye blizu Santa Clarite ugrozivši 5000 domova i škole, pa požar Creek blizu Bel Aira, Lilac požar nedaleko od San Diega. U borbu protiv vatrene nemani upregnuti su i zatvorenici obližnjih zatvora.

'Suočavamo se s novom realnošću u našoj državi. Vatra u nas postaje 'nova normala'. Znanstvenici kažu da s klimatskim promjenama Kalifornija doslovno gori', izjavio je guverner ove savezne države Jerry Brown.

Događalo se to u vrijeme pariškog jednodnevnog summita o zaštiti Zemlje od globalnog zatopljenja, ali bez Donalda Trumpa, jer je njegovom odlukom SAD izašao iz globalnog Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama. A BBC izvještava o 'novoj normali' - topljenju leda na Arktiku. 'Zatopljenje neumitno mijenja Arktik i ne pokazuje znakove povratka na staro. Regija je Zemlji činila veliku uslugu djelujući kao hladnjak, a sada smo vrata hladnjaka ostavili otvorena', rekao je ravnatelj Istraživačkog programa o Arktiku, Jeremy Mathis.

Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
  • Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
  • Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
  • Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
  • Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
  • Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa
    +8
Požar u Bel Airu, elitnom dijelu Los Angelesa Izvor: Reuters / Autor: GENE BLEVINS

Najnoviji kalifornijski požari toliko su veliki da se vide iz svemira. A Donald Trump opet bi malo u svemir, točnije na Mjesec. Nakon što je Apollo 17 prije 45 godina spustio ljude na površinu našeg najbližeg susjeda, predsjednik je potpisao direktivu o svemirskoj politici kojom nalaže NASA-i da 'provodi inovativan program istraživanja svemira kako bi se američke astronaute ponovno poslalo na Mjesec na dugoročno istraživanje i naposljetku na Mars'. Dakako, spuštanje na Mjesec te povijesne 1972. bilo je demonstracija vojne i tehnološke moći, pa Amerika ne može odustati sada kada Kinezi najavljuju spuštanje ljudske posade na Mjesec 2036., a Europska svemirska agencija zalaže se za istraživački koncept lunarnog sela.

Dok se ne spuste na Mjesec, Kinezi pripremaju zemaljski teren za masovni egzodus stanovništva Sjeverne Koreje. Newsweek piše o tome kako su počeli graditi kampove uzduž 1400 kilometara duge granice s južnim susjedom u slučaju da padne režim Kim Jong Una. Detaljni planovi za smještaj tisuća migranata dospjeli su u javnost nakon što je društvena mreža Weibo prošloga tjedna objavila dokumente kineskog državnog telekomunikacijskog diva o planovima pružanja internetskih usluga takvim kampovima koji se grade na trima mjestima u županiji Changbai i u blizini dvaju gradova u pokrajini Jilin.

Kim Jong-Un razgledava projektile
  • Kim Jong-Un
  • Marx, Engels i Kim Jong-un u Berlinu
  • Kim Jong Un
  • Kim Jong-Un
  • Kim Jong-un
    +12
Sva lica Kim Jong-una Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Jedna od rijetkih prebjega Lee So Yeon u drugom je pokušaju preplivala rijeku Tumen, domogla se kineskog teritorija te u razgovoru za BBC prije nekoliko dana progovorila o sjevernokorejskoj vojsci u kojoj je provela deset godina. Za poziv vojnikinje odlučila se zbog velike gladi koja je devedesetih pogodila zemlju, vjerujući da će imati barem jedan redoviti obrok dnevno. Nakon pola do godinu dana, s većinom ostalih žena u vojsci, izgubila je mjesečnicu, što zbog loše ishrane, što zbog stresa. Nadređeni su ih svakodnevno silovali, ali silovatelje nisu prijavljivale iz straha od odmazde. Od 2015. u četvrtoj najbrojnijoj vojsci na svijetu, žene u Sjevernoj Koreji služe 7, a muškarci 10 godina obveznog vojnog roka.

Odbor za ratne zločine Međunarodne odvjetničke komore (IBA) prošlog je utorka objavio nalaz istrage o tajnim sjevernokorejskim političkim zatvorima poznatim kao 'kwanliso' u kojima kazne služe 80.000 do 130.000 ljudi, među kojima ima djece. Politički su zatvorenici u zatvorskom sustavu sličnom gulagu sustavno mučeni, silovani i pogubljeni za tako minoran prekršaj kao što je iskapanje jestive biljke, navodi izvješće. Prema svjedočenju jednog prebjega, od gladi i prekomjernog rada u jednom takvom zatvoru godišnje umire od 1.500 do 2.000 uznika, uglavnom djece.

Požar ne prijeti poljima avokada u Meksiku kao u Kaliforniji, ali im prijeti avokado mafija. Zbog toga u saveznoj državi Michoacan gdje se uzgaja 45 posto svjetske proizvodnje, 'zeleno zlato' brane do zuba naoružani odredi čuvara. S toga područja u SAD godišnje se izvoze dvije milijarde dragocjenih plodova, pa nakon žestokog rata protiv narko-mafije 2006. i razbijanja narko klanova, dečki su se s droge prebacili na avokado.

Oružane bande iznuđivale su proizvođače, otimale im farme i članove obitelji, mnoge je farmere progutala zemlja. Kao odgovor na nasilje, stanovništvo se naoružalo, pridružilo lokalnoj policiji i u suradnji sa saveznom vladom osnovalo specijalne jedinice CUSEPT, naoružane i opremljene kao američki specijalci u lovu na zloglasnog Osamu Bin Ladena. CUSEPT financiraju vlasnici farmi prema broju hektara zasađenih avokadom.

Najnovija vijest za ljubitelje avokada: na Havajima je uzgojen plod bez one goleme koštice, a za sada se servira samo u ekskluzivnim pariškim restoranima.

P.S. Tko je kriv za izumiranje turskih zviždača? Zna se: mobitel. Stanovnici turske obale Crnoga mora u provinciji Giresung nekada su razgovarali s brda na brdo 'ptičjim jezikom', zviždeći poput ptičica. Bez 'halo, halo' i textinga, kreirali su pravu fućkajuću Morzeovu abecedu zaštićenu od Unescoa kao nematerijalno kulturno blago. Dnevnik Hurriyet Daily piše da je jezik danas sačuvan samo među pastirima u nekim dijelovima regija Trabzon, Rize, Ordu, Artvin i Bayburt gdje nema signala. Ruku na srce, mobitel je praktičniji. Zamislite kakva bi kakofonija nastala u zagrebačkom tramvaju da svi ovisnici o mobitelu počnu pjevušiti jezikom slavuja.