ministar sigurnosti bih o stanju u 2018.

Većina od 23 tisuće migranata iz BiH krenulo prema zapadnoj Europi, jedini put koji ih tamo vodi je onaj preko Hrvatske

26.06.2019 u 16:57

Bionic
Reading

Najmanje polovica od ukupnog broja ilegalnih migranata koji su od početka godine ušli u Bosnu i Hercegovinu tu je zemlju i napustila i uspjela u nakani da se domogne drugih država-članica Europske unije, ustvrdio je u srijedu ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić

Sudjelujući u raspravi na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma parlamenta BiH posvećenoj problemu ilegalnih migracija Mektić je predstavio posljednje statističke pokazatelje policijskih agencija iz kojih proistječe kako je od početka godine do 24. lipnja registriran ulazak 10.595 ilegalnih migranata.

'U zemlji trenutno boravi njih četiri do pet tisuća. To znači da su svi ostali uspjeli izaći iz BiH i nastaviti put ka državama EU', kazao je Mektić.

On tvrdi kako je zapravo i većina od 23 tisuće migranata koliko ih je u BiH ušlo tijekom 2018. godine također napustila tu zemlju i uspjela otići dalje ka zapadnoj Europi a jedini put koji ih tamo vodi je onaj preko Hrvatske.

Mektić je ipak Hrvatsku izrijekom spomenuo samo kada je kazao kako je hrvatska policija u BiH od početka godine vratila 324 ilegalna migranta koje je uhvatila pri pokušaju prelaska granice.

Ministar sigurnosti BiH smatra kako će razmjere ilegalnih migracija ove godine biti na razini onoga što se zbivalo 2018. godine odnosno kako nije riječ ni o kakvom dramatičnom pogoršanju te krize.

'Nema drastičnog povećanja ulaska ilegalnih migranata kako se to ponekad predstavlja', kazao je Mektić.

Nedovršeni starački dom u Bihaću
  • Nedovršeni starački dom u Bihaću
  • Nedovršeni starački dom u Bihaću
  • Nedovršeni starački dom u Bihaću
  • Nedovršeni starački dom u Bihaću
  • Nedovršeni starački dom u Bihaću
    +15
Nedovršeni starački dom u Bihaću Izvor: tportal.hr / Autor: Matej Grgić

Upozorio je da se granična policija BiH na kojoj je glavni teret suočavanja s ovom krizom i dalje bori s problemom manjka ljudi i loše opremljenosti o čemu se govori već dvije godine a nitko ništa ne poduzima ne bi li se to riješilo.

'Prošle godine iz proračuna nismo dobili niti jednu dodatnu konvertibilnu marku za opremanje granične policije a isto je stanje i ove godine', kazao je Mektić podsjetivši kako je i daje upražnjeno 500 radnih mjesta u graničnoj policiji.

Granični su policajci, kako tvrdi ministar, ipak u 2018. uspjeli spriječiti ulazak u zemlju oko 15 tisuća ilegalnih migranata no neke od njih su i po deset puta vraćali s granice sa Srbijom i Crnom Gorom.

Zastupnici iz Unsko-sanske županije Šemsudin Dedić i Jasmin Emrić upozorili su da se hitno mora spriječiti nastavak gomilanja migranata u tom dijelu BiH.

Emrić je pozvao je članove Vijeća ministara da jednu svoju sjednicu održe u Bihaću i tamo se izravno uvjere što se zbiva na terenu.

'Onaj tko u zadnjih mjeseca ili dva nije bio u Bihaću ili Velikoj Kladuši ne može znati kakvo je tamo doista stanje', kazao je Emrić.

Zastupnik Dženan Đonlagić ocijenio je kako je migrantska kriza dosegnula sadašnje razmjere zbog politiziranja svakog prijedloga da se ova kriza učinkovitije kontrolira. Podsjetio je kako je predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik odbio prijedlog da se granica sa Srbijom pokuša osigurati uz pomoć vojske odnosno postavljanjem tehničkih zapreka a sličnu sudbinu su doživjele i sve druge slične inicijative.

Zastupnici iz Dodikovog Saveza nezavisih socijaldemokrata (SNSD) bojkotirali su i sjednicu Zastupničkog doma na kojoj se raspravljalo o migrantskoj krizi jer ne žele dopustiti da parlament donosi bilo kakve odluke sve dok se ne uspostavi novo Vijeće ministara na temelju rezultata izbora iz listopada 2018.