'KULTURNA EVOLUCIJA'

Veliko otkriće: Arheolozi pronašli koštani alat za šivanje star 120.000 godina

08.10.2021 u 15:31

Bionic
Reading

Arheolozi u Maroku otkrili su alate stare 120.000 godina od kostiju za izradu odjeće što je najstariji pronađeni 'šivaći' pribor, objavili su znanstvenici. "To je veliko otkriće, jer iako su stariji koštani alati pronađeni drugdje, prvi smo put otkrili ovako stare koštane alate koji su korišteni za izradu odjeće", rekao je marokanski arheolog Abdeljalil El Hajraoui

Međunarodni tim otkrio je više od 60 komada alata u Krijumčarskoj špilji, manje od 20 kilometara od glavnog grada te sjevernoafričke zemlje.

Oni su "namjerno oblikovani za posebne zadatke koji uključuju obradu kože i krzna", napisao je tim u studiji objavljenoj u časopisu iScience.

Otkriće bi moglo pomoći u odgovorima na pitanja o podrijetlu modernog ljudskog ponašanja, rekao je El Hajraoui, istraživač s Nacionalnog instituta za arheologiju i kulturnu baštinu (INSAP).

"Šivanje je ponašanje koje traje" od prapovijesti, rekao je za AFP.

"Alati poput onih otkrivenih u špilji korišteni su 30.000 godina, što dokazuje nastanak kolektivne memorije."

Stručnjaci su predvidjeli da će, s obzirom na razinu vještine izrade koštanih alata u toj špilji, vjerojatno biti pronađeni stariji primjerci.

Tim je otkrio i stambene prostore ukopane u zemlju ili izgrađene u špilji, kao i perforirane školjke koje su se očito koristile kao ukrasi.

"Ovo je bila kulturna evolucija koju još treba proučiti", rekao je El Hajraoui.

Maroko je mjesto brojnih značajnih arheoloških nalaza, uključujući u srijedu kada je ministarstvo kulture objavilo da su istraživači u špilji u blizini Essaouirea, oko 400 kilometara jugozapadno od Rabata, otkrili zbirku od oko 30 oblikovanih školjki morskih puževa starih i do 150.000 godina.

U priopćenju se navodi da su to "najstariji otkriveni ukrasi".

To je uslijedilo nakon objave u srpnju kada su arheolozi otkrili najstarije mjesto proizvodnje sjekira u Sjevernoj Africi iz kamenog doba koje je staro 1,3 milijuna godina.

Otkriće pomiče stotine tisuća godina u povijest početak proizvodnje kamenih alata u sjevernoj Africi povezane s ključnim ljudskim pretkom Homo erectusom, rekli su arheolozi novinarima u Rabatu.

Godine 2017. otkriće pet fosila u Jebel Irhoudu u Maroku, starih oko 300.000 godina, preokrenulo je evolucijsku znanost kada su označeni kao Homo sapiens.