Veljko Marić izručen je Hrvatskoj, već se nalazi na hrvatskom teritoriju i na putu je prema Remetincu, potvrdio je novinarima u Saboru ministar pravosuđa Orsat Miljenić
'Predmet Veljka Marića u smislu transfera na izdržavanje kazne u Hrvatsku je riješen. On je upravo sada predan hrvatskoj policiji, nalazi se u Hrvatskoj i bit će prevezen u Remetinec i kasnije će se s njim postupati kao sa svakom osuđenom osobom. Znači, slijede dijagnostika i upućivanje na izdržavanje kazne u jedan od hrvatskih zatvora', kazao je novinarima ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Iako je poznato da Marić nije u dobrom zdravstvenom stanju, ministar pravosuđa to nije želio komentirati, kazavši da je to pitanje za liječnike.Upitan može li Marić tražiti prijevremeni otpust, Miljenić je rekao: 'Svaka osuđena osoba sukladno zakonu ima pravo tražiti uvjetni otpust. Bitno je to da je njegov tretman sada kao i u slučaju bilo koje druge osobe osuđene u RH. Za sve je nadležan hrvatski sud koji će postupati dalje.'
Ministar pravosuđa podsjetio je da je ovaj slučaj trajao niz godina te da je započeo još 2010. uhićenjem.
'Postoji Konvencija o transferu osuđenih osoba i naša dužnost je bila osigurati mu, kao i bilo kome drugome, kada zadovolji uvjete iz Konvencije, da izdržava kaznu u RH. Žao mi je što je trajalo tako dugo. U zadnjoj fazi smo ušli u izravnu komunikaciju Ministarstva pravosuđa i nadležnog suda u Srbiji jer kad smo prije pola godine uspjeli dobiti status stranke u postupku pred sudom, onda smo se mogli boriti pravnim argumentima', kazao je Miljenić.
Sud u Srbiji prvo je odbio argumente Ministarstva, no uslijedila je žalba koja je na kraju i prihvaćena.
'Stalno smo poduzimali neke aktivnosti. Naravno, paralelno s time, moji kolege su radili svoj dio posla jer je ovo bio predmet koji je opterećivao i odnose Hrvatske i Srbije. Ova konvencija je dulje na snazi i poštuje se između Srbije i Hrvatske, a problem je bio s postupkom koji se vodio. No naš stav je bio i ostao da, ako se nešto dogodilo u Hrvatskoj, mi smo sposobni to i procesuirati', kaže Miljenić.
Nije tajna to da su odnosi Hrvatske i Srbije već neko vrijeme nategnuti. Novinare je stoga zanimalo koliko će ovo izručenje utjecati na odnose dviju država.
'Ovo je dobar korak jer je bitno da zemlje, pogotovo u pravosudnoj sferi, imaju povjerenja jedna u drugu i da se poštuju neke stvari koje smo potpisali. Ovo je nešto što je bila zapreka koje više nema i lakše će biti komunicirati i rješavati neke stvari. Imamo odnose koji su takvi kakvi jesu i ovo će pridonijeti tome da budu još bolji', zaključio je Miljenić.
Podsjetimo, Veljko Marić osuđen je u Srbiji na 12 godina zatvora zbog ubojstva Petra Slijepčevića u Grubišnom Polju. Marić se nalazio u pritvoru u Beogradu otkako je u travnju 2010. uhićen na srbijansko-bugarskoj granici pod sumnjom za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Braniteljske udruge više puta su tražile od državnih vlasti da se snažnije založe za Marića i ishode njegovo prebacivanje u Hrvatsku. Službeni Zagreb također osporava zakon kojim si je Srbija dala za pravo da sudi i presuđuje u slučajevima koji su se dogodili na teritoriju Republike Hrvatske, a čak je i predsjednik Vlade Zoran Milanović zbog toga kritizirao Srbiju te ustvrdio da zakonom kojim glume mini Haag neće u Europsku uniju.