Američko ministarstvo obrane priopćilo je prošlog tjedna kako će kupiti 'Željeznu kupolu', izraelski obrambeni sustav koji radarski navođenim raketama obara projektile dometa pet do 70 kilometara te topničke i minobacačke granate
'Željezna kupola bit će procijenjena i testirana kao sustav zaštite od širokog spektra prijetnji iz zraka i neizravne paljbe', stoji u prioćenju Pentagona kojeg prenosi izraelski list Haaretz.
Izraelsko ministarstvo obrane priopćilo je da američko ministartsvo obrane nabavljenu 'Željeznu kupolu' namjerava koristiti za 'trenutne potrebe' američke vojske.
Izraelski premijer, ujedno i ministar obrane, Benjamin Netanyahu izjavio je kako je američka odluka o kupnji 'veliko postignuće za Izrael' te 'dodatna potvrda čvrste poveznice sa SAD-om te rastućeg izraelskog statusa u svijetu'. Pritom je nadodao kako Izrael, pored 'Željezne kupole' u svojem protuzračnom sustavu ima i 'Željeznu šaku' te da je riječ o sustavi koji se mogu suočiti sa svakom prijetnjom.
Američku kupnju 'Željezne kupole' potvrdio je i njezin proizvođač, državna tvrtka Rafael Advanced Defense Systems, koja pritom nije priopćia detalje nabave.
Oduševljeni Pentagon
'Željezna kupola' predstavljena je vrhu Pentagona prije dvije godine, a riječ je o sustavu koji je namijenjen presretanju i uništavanju raketa kratkog dometa i topničkih granata. Izraelska vojska ga koristi od 2011. godine nakon što je Hamas intenzivirao minobacačke napade na Izrael.
Sustav se sastoji od pet proturaketnih baterija koje se aktiviraju nakon što moćni radar detektira napad i potom određuje putanju ispaljenog prjektila na kojeg odmah navodi dvije rakete koje ruše prijetnju.
'Željezna kupola' može reagirati na višestruke raketne napade istovremeno, bez obzira na doba dana, a svojom ubojitošću nadmašuje slične rakete sustave.
Skupo, ali učinkovito
Riječ je o vrlo skupom sustavu čiji razvoj je stajao više od milijarde dolara. Svaka jedinica stoji 55 milijuna dolara, a ispaljivanje svakog projektila procijenjeno je na 100 tisuća dolara.
Prema pisanju izraelskih medija, u razvoju ovog jedinstvenog sustava sudjelovali su i Amerikanci, a sustav se usavršavao tijekom godina.
'Željezna kupola' je tijekom intenziviranih Hamasovih napada 2011. godine srušila više od 90 posto raketa koje je isplalio palestinski Hamas, a sustav je omogućio Izraelcima pokretanje vlastitih raketnih napada na Pojas Gaze.