Države članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda radit će na izjavi o Siriji u narednim danima, rekli su američki i ruski diplomati u ponedjeljak, nakon sastanka iza zatvorenih vrata posvećenom pobunjeničkom zauzimanju glavnog grada Damaska i protjerivanju predsjednika Bašara al-Assada
"Vijeće je, mislim, bilo više-manje ujedinjeno oko potrebe očuvanja teritorijalnog integriteta i jedinstva Sirije, kako bi se osigurala zaštita civila i da humanitarna pomoć stiže potrebitom stanovništvu", rekao je ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia novinarima nakon sastanka 15-ročlanog tijela UN-a.
Zamjenik američkog veleposlanika Robert Wood potvrdio je da je većina članova govorila o tim pitanjima i rekao novinarima da će Vijeće raditi na izjavi. Sjedinjene Države predsjedaju Vijećem u prosincu.
"Ovo je nevjerojatan trenutak za sirijski narod", rekao je Wood. "Sada smo stvarno usredotočeni da pokušamo vidjeti kamo ide situacija. Može li u Siriji postojati vladajuća vlast koja poštuje prava i dostojanstvo sirijskog stanovništva?"
Sirijci čekaju novu vladu
Sirijski veleposlanik pri UN-u Koussay Aldahhak rekao je novinarima ispred Vijeća da su njegova misija i sva veleposlanstva Sirije u inozemstvu primili upute da nastave raditi svoj posao i održavati državne institucije tijekom prijelaznog razdoblja.
"Sada čekamo novu vladu, ali u međuvremenu nastavljamo sa sadašnjom i vodstvom", rekao je, dodajući da je sirijski ministar vanjskih poslova Bassam Sabbagh, kojeg je imenovao Assad, još uvijek u Damasku. "Mi smo uz sirijski narod. Nastavit ćemo braniti i raditi za sirijski narod. Stoga ćemo nastaviti s našim radom do daljnjega", rekao je novinarima ispred vijeća.
"Sirijci se raduju uspostavi države slobode, jednakosti, vladavine prava, demokracije, a mi ćemo se udružiti u naporima da obnovimo našu zemlju, da obnovimo ono što je uništeno i da ponovno izgradimo budućnost, bolju budućnost Sirije", rekao je.
I Nebenzia i Wood govorili su o tome koliko su događaji u Siriji tijekom vikenda bili neočekivani.
"Svi su bili iznenađeni, svi, uključujući i članove Vijeća. Tako da moramo čekati, vidjeti i pratiti ... i procijeniti kako će se situacija razvijati", rekao je Nebenzia.
Rusija je diplomatski štitila svog saveznika Asada tijekom rata, ulažući više od desetak veta u Vijeću sigurnosti, u mnogim prilikama uz podršku Kine. Vijeće od 15 članova sastajalo se nekoliko puta mjesečno tijekom rata zbog političke i humanitarne situacije u Siriji i kemijskog oružja.
Kineski veleposlanik pri UN-u Fu Cong rekao je nakon sastanka Vijeća da se "situacija mora stabilizirati i mora postojati uključiv politički proces, a također ne bi trebalo doći do oživljavanja terorističkih snaga".
Pobunjeničku ofenzivu kojom je svrgnut Assad pokrenuo je Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Ranije poznat kao Fronta al-Nusra, ta je skupina bila službeno krilo Al Kaide u Siriji do prekida veza 2016. Sankcioniralo ju je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Diplomati su rekli da nije bilo razgovora o skidanju HTS-a s liste sankcija.
SAD nastoji otvoriti komunikaciju sa sirijskim pobunjeničkim skupinama
Bidenova administracija traži puteve komunikacije sa sirijskim pobunjeničkim skupinama koje su svrgnule predsjednika Bašara al-Assada i obraća se partnerima u regiji poput Turske kako bi pomogli u pokretanju neformalne diplomacije.
Govoreći na brifingu State Departmenta, glasnogovornik Matthew Miller rekao je da Washington ima brojne načine komuniciranja s različitim skupinama, od kojih je jednu proglasio terorističkom organizacijom.
"Uključili smo se u te razgovore tijekom proteklih nekoliko dana. Sam tajnik je bio uključen u razgovore sa zemljama koje imaju utjecaj unutar Sirije, i mi ćemo to nastaviti činiti", rekao je Miller.
Vlade diljem regije, kao i u zapadnom svijetu, nastoje uspostaviti veze s vodećom sirijskom pobunjeničkom frakcijom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), skupinom koja je prije bila u savezu s Al Kaidom i koju su SAD, Europska unija, Turska i UN proglasile terorističkom organizacijom.
Državni tajnik SAD-a Antony Blinken telefonski je razgovarao s regionalnim čelnicima, a dva puta je u posljednja četiri dana razgovarao s Hakanom Fidanom, turskim ministrom vanjskih poslova, rekao je Miller.
Turska podupire pobunjenike
Turska ima postrojbe na terenu u sjeverozapadnoj Siriji i pruža potporu nekim od pobunjenika, iako HTS smatra terorističkom skupinom. Na pitanje žele li Sjedinjene Države surađivati sa čelnikom HTS-a Ahmedom al-Sharaom, poznatijim kao sam Abu Mohammed al-Golani, Miller je odbio odgovoriti, ali to nije ni isključio.
"Vjerujemo da imamo mogućnost komunicirati na ovaj ili onaj način, izravno ili neizravno, sa svim relevantnim stranama", rekao je Miller.
SAD je proglasio Golanija teroristom 2013., rekavši da ga je Al Kaida u Iraku zadužila da svrgne Asadovu vladavinu i uspostavi islamski šerijatski zakon u Siriji, te da je Nusra izvela samoubilačke napade u kojima su ubijeni civili i zastupala nasilnu sektašku viziju.
Prerano je govoriti što će se dalje događati
Tijekom proteklog desetljeća, HTS, prethodno poznat kao Front al-Nusra, pokušao je ublažiti svoj imidž dok je vodio kvazidržavu sa središtem u Idlibu, gdje je, kažu stručnjaci, ubirao poreze na komercijalne aktivnosti i od stanovništva.
HTS je u ovoj fazi "govorio ispravne stvari", no prerano je govoriti što će se događati u Siriji, rekao je novinarima viši američki dužnosnik u nedjelju.
Američki izaslanik za pitanja talaca Roger Carstens također je bio u regiji u Bejrutu u sklopu intenzivnih napora da se locira Austin Tice, američki novinar uhićen u Siriji prije 12 godina.