umanjili presudu

Vrhovni sud: Nizozemska djelomično odgovorna za pokolj u Srebrenici

19.07.2019 u 12:28

Bionic
Reading

Nizozemski Vrhovni sud u petak je presudio da je nizozemska država djelomično odgovorna za smrt 350 Bošnjaka u Srebrenici koji su 1995. izbačeni iz UN-ove sigurne zone pod kontrolom nizozemskog vojnog kontigenta i potom likvidirani u naletu snaga bosanskih Srba, javljaju agencije

Kako prenosi AFP, nizozemska država je prema odluci najviše sudske instance imala "vrlo ograničenu" odgovornost u pogibiji više stotina bošnjačkih muškaraca, smanjivši odgovornost Nizozemske u odnosu na presudu Žalbenog suda iz 2014.

Sud je presudio da Nizozemska snosi tek 10 posto odgovornosti, izračunavši da je vjerojatnost da nizozemski vojnici spase živote bosanskohercegovačkih muslimana iznosila upravo toliko - 10 posto.

Svekupno su u pokolju u Srebrenici pripadnici Vojske Republike Srpske likvidirali oko 8000 Bošnjaka.

U presudi iz 2014., Žalbeni sud je procijenio odgovornost Nizozemske na 30 posto, no Vrhovni sud je to u današnjoj presudi drastično smanjio, ističe dpa.

Iako je sud potvrdio da su nizozemski vojnici, pripadnici UN-ovih mirovnih snaga u evakuaciji 350 muškaraca djelovali "protuzakonito", također je obrazložio da je "čak i da je Bošnjacima, njih 350, bilo dozvoljeno da ostanu u bazi, imali su tek 10 posto šanse da ne padu u ruke bosanskih Srba".

Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
  • Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
  • Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
  • Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
  • Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
  • Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici
    +10
Dženaza za 33 identificirane žrtve genocida u Srebrenici Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut/PIXSELL

"I stoga bi nizozemska država trebala biti odgovorna samo za taj udio štete koju su pretrpjeli oštećeni", stoji u odluci suda.

Još od pokolja u Srebrenici nizozemske vlade tvrde da su njihovi vojnici bili u "nemogućoj misiji". Izvještaj o ulozi Nizozemske u pokolju u Srebrenici 2002. je izazvao ostavku cijele nizozemske vlade.

Pravni postupak pokrenule su Majke Srebrenice, koje okupljaju rodbinu stradalih.

U siječnju godine ICTY (Međunarodni sud za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji) okarakterizirao je djelovanje srpskih snaga u Srebrenici kao genocid. Europski parlament je u siječnju 2009. proglasio 11. srpnja kao "Dan sjećanja na genocid u Srebrenici".