Državna tijela Srbije pripremaju "važno pismo" o upletanju "važne zemlje" u izborni proces, izjavio je srbijanski predsjednik u četvrtak, u jeku postizborne krize i zahtjeva proeuropske oporbe da EU-a ne prizna rezultate izbora te da se provede međunarodna istragu o brojnim nepravilnostima na koje su ukazali i inozemni promatrači
Aleksandar Vučić izjavio je danas da državna tijela sastavljaju "važno pismo o uplivu i miješanju jedne važne zemlje u izborni proces Srbije na najbrutalniji način". Pismo će biti završeno do kraja godine i onda ćemo ga uputiti cijelom svijetu da se vidi kako se provodi takva vrsta miješanja u procese koji suvereno pripadaju jednoj nezavisnoj zemlji", rekao je Vučić novinarima u Vrbasu. Vučić nije dao naslutiti na koju "važnu zemlju" misli. U kritikama na provedbu izbora u Srbiji prednjačila je Njemačka. On je ustvrdio da je čestitke za pobjedu na izborima u Srbiji primio od od svih zemalja u regiji koje su članice Europske unije, osim od Hrvatske.
"Od svih iz okruženja koji su u EU, osim iz Hrvatske, dobio sam čestitke. Od svih. Bez iznimke. A od ovih nisam nikad dobio čestitku. Za njih je uvijek tužan dan kad su izbori u Srbiji, zato što znaju da će njihovi izgubiti", izjavio je Vučić. Vučićeva vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) u nedjelju je proglasila apsolutnu pobjedu na izborima. Izborno povjerenstvo potvrdilo je u ponedjeljak da je SNS osvojio 46,84 posto glasova, a oporbena koalicija lijevog centra „Srbija protiv nasilja“ (SPN) 23,38 posto. Na izborima paralelno održanim u Beogradu SNS ima oko 38 posto, a SPN oko 35 posto glasova.
Oporba tvrdi da je volja građana pokradena, ponajprije u prijestolnici, a međunarodni promatrači su ocijenili da je kampanju za izbore, premda nije bio kandidat, obilježila dominacija Vučića, što je, uz nepravednu konkurenciju, pristrane medije i brojne druge nepravilnosti, pridonijelo neujednačenim izbornim uvjetima. U srijedu navečer, na isteku roka za prigovore, SPN je zatražio poništenje rezultata na svim razinama, podastirući brojne dokaze o zlouporabama, a u četvrtak je ta koalicija od Europske unije zatražila da ne prizna izbore, napose u Beogradu, dok se ne provede potpuna međunarodna istraga o izbornim nepravilnostima.
Vučić je uvjeren da će proces republičkih izbora biti okončan do 30. prosinca, a gradskih u Beogradu "nešto malo kasnije", ne isključujući ni mogućnost ponovnog glasanja jer SNS s dosadašnjim koalicijskim partnerima nema dovoljnu većinu da u gradskoj skupštini samostalno izabere gradonačelnika. Istodobno, SPN u pismu Europskoj uniji koje danas objavljuju beogradski mediji, navodi se ta koalicija ne prihvaća i neće prihvatiti rezultate izbora održanih 17. prosinca, a od predstavnika europskih demokracija traži se da, pod pokroviteljstvom OESS-a, Vijeća Europe i Europske komisije pokrenu "punu međunarodnu istragu o izbornim nepravilnostima, s posebnim naglaskom na izbore za Skupštinu grada Beograda“.