Iako je iz Ureda predsjednice Kolinde Grabar Kitarović već u petak objavljen detaljan plan posjeta srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, tijekom vikenda u zgusnut Vučićev raspored u Hrvatskoj dodana je još jedna stavka: Na svoju inicijativu srpski predsjednik će se u ponedjeljak na Kaptolu susresti sa zagrebačkim nadbiskupom, kardinalom Josipom Bozanićem
U rasporedu objavljenom prošlog tjedna susreta s Bozanićem nije bilo. Prvu naznaku da će do toga doći dao je u nedjelju srpski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović.
Susret će se zbiti u 17.45 i to bez prisutnosti novinara i fotoreportera.
Također doznajemo da će do susreta doći na Vučićevu inicijativu, a da kardinal Bozanić prima sve one koji zatraže prijem. Tako je Kaptolom i ranije prodefiliralo nekoliko predsjednika država, poput bivšeg slovenskog šefa države Milana Kučana i bivšeg talijanskog predsjednika Francesca Cossige.
Iskusni diplomat i prvi hrvatski veleposlanik pri Svetoj Stolici Ivica Maštruko ovaj susret ne ocjenjuje kao neuobičajen jer nije to prvi put da predsjednik strane države želi posjetiti poglavara najmnogobrojnije vjerske zajednice.
Ipak, u kontekstu hrvatsko-srpskih odnosa susret Bozanić-Vučić ipak ima dozu rariteta. 'Dvije najmoćnije vjerske zajednice u Hrvatskoj i Srbiji ipak imaju različita promišljanja o povijesti, o životu na svojim prostorima i sukobima', napominje Maštruko.
Susret Bozanića i Vučića iznenadio je pak Žarka Koraća, zastupnika u Skupštini Republike Srbije. 'To je veliko iznenađenje s obzirom na to da su odnosi Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj dosta hladni i distancirani. Srbija je jedna od dvije zemlje koje Papa nikad nije posjetio. Očigledno je Vučić pripremio vrlo ambiciozan program u Hrvatskoj', rekao je Korać za HRT.
Svađa oko blaženog kardinala Alojzija Stepinca
Visoki predstavnici Katoličke crkve iz Hrvatske i Srpske pravoslavne crkve s povjesničarima imali su intenzivne razgovore u proteklom razdoblju u sklopu Mješovite komisije Hrvatske biskupske konferencije i Srpske pravoslavne crkve o kardinalu Stepincu.
S radom su završili prošlog ljeta i nisu se pomaknuli s mrtve točke. Jedino u čemu su se složili, ističe Maštruko, osuda je montiranog sudskog procesa protiv Stepinca u Titovoj Jugoslaviji. 'Obje crkve dijele antikomunistički stav i to je ono u čemu će se uvijek usuglasiti', zaključuje.
Odluka o kanonizaciji kardinala Stepinca sada je na Vatikanu. Oni optimistični očekuju da bi do toga moglo doći na 20. godišnjicu Stepinčeve beatifikacije, u listopadu ove godine.