otvoreno

Vučković: Hrvatske je i više nego samodostatna, kako se to kaže, i u žitaricama i u uljaricama

10.03.2022 u 22:46

Bionic
Reading

Događa se velika agresija na veliku europsku zemlju je razlog za brigu i osjećaj nemoći i opreza, ali što se tiče prehrambene sigurnosti, hrvatska vlada prompno reagira na sve situacija koje se događaju - izjavila je u emisiji otvoreno Marija Vučković, ministrica poljoprivrede

'S obzirom na to da se radi o dvije zemlje koje pripadaju najvećim svjetskim izvoznicima žitarica i uljaricama, svakako izaziva bojazan da će to poremetiti tržišne tijekove i vjerojatno hoće, a naročito će poremetiti tržišne tijekove u kratkom vremenu, obzirom na to da to nije lako u kratkom vremenu nadomjestiti, izvoz iz crnomorskih luka nije lako nadomjestiti. Što se tiče Hrvatske, mi smo i više nego samodostatni, kako se to kaže, i u žitaricama i u uljaricama, a sigurno je da će utjecati na izvoz ono što se događa - rast cijena, poremećaji, povećana i nezadovoljena potražnja', upozorava ministrica poljoprivrede Marija Vučković u emisiji HRT-a Otvoreno.

Također naglašava da nije donesena samo odluka o obnavljanu, nego i o žurnoj izvanrednoj nabavi strateških poljoprivrednih proizvoda, poslana je i poruka poljoprivrednicima i ribarima programima pomoći zbog povećanih cijena umjetnih gnojiva i energije. Imali smo i izvanrednu pomoć stočarima.

Vučković kaže da treba biti oprezan. Ističe kako imamo podatke o proizvodnji, uvozu i izvozu te da je jesenska sjetva dobro prošla kao i pripreme za proljetnu sjetvu. 

'A mi smo u izvanrednoj nabavi planirali i sjemenski kukuruz i pšenicu kako bi ukoliko bude potrebno, bili spremni na pomoć u jesenskoj sjetvi.', ističe Vučković.

Vlado Čondić Galinčić, predsjednik Udruženja poljoprivrede HGK smatra da je važno naglasiti da Rusija i Ukrajina pokrivaju 17 posto proizvodnje kukuruza na svjetskoj razini, 30 posto pšenice i ječma i preko 50 posto suncokreta pa će sigurno ove okolnosti izazvati poremećaj.

'Danas je na burzi cijena pšenice 370 eura, toliko je i cijena kukuruza što je povijesno visoka, oko 2,8 kuna, soja ide čak 730, to je 5,6 kuna, nikad u povijesti se to nije događalo', izjavio je.

Smatra da su prisutne dosta spekulacije i panike, treba se to izbjeći i ne reagirati na to.

Hrvatska se, smatra ne treba brinuti da nema dovoljno žitarica do nove sjetve. Cijene gnojiva su visoke, ali koliko su cijene rasle, poljoprivreda, kaže nije ugrožena da će zarađivati i dalje. To je refleksija na krajnjeg potrošača, ali mi kao dio globalnog tržište to ne možemo izbjeći.