Uhođenje i uznemiravanje SMS-ovima, mailovima, preko medija, davanjem lažnih iskaza i blaćenjem žrtve, prema novom Zakonu o sprječavanju nasilja u obitelji, postaju razlozi za ozbiljno kažnjavanje, potvrdila je za Večernji list potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor
Kazne za takva djela, ali i uopće za nasilje u obitelji, penju se do čak 50.000 kuna i 90 dana zatvora. Zakonom koji Vlada šalje u saborsku proceduru proširuje se definicija nasilja, u koju se uvodi i ekonomsko nasilje.
'Nakon široke stručne rasprave, zaključeno je da zbog ekonomskog nasilja, najvećim dijelom žene, trpe i fizičko, psihičko te seksualno nasilje', objasnila je potpredsjednica Jadranka Kosor. Nadalje, u slučaju životne opasnosti, policajac koji izađe na teren može zlostavljača udaljiti iz doma.
O tome su dosad odlučivali suci, a postupak je trajao mnogo dulje. Novčana je kazna propisana i za sve službene osobe koje znaju za nasilje u obitelji, a ne prijave ga. Kao člana obitelji, Zakon o sprječavanju nasilja u obitelji prepoznaje i udomljeno dijete te osobe u istospolnoj zajednici.
Dio stručnjaka zagovarao je i da se novčanom kaznom, pa čak i zatvorskom, kazne žrtve koje svojim zlostavljačima omoguće kontakt u vrijeme kada je osobi koja ih je maltretirala određena zabrana približavanja. Međutim, taj članak zakona nije prošao.