investicijski zamah

Zagreb traži građevinare za treći megaprojekt u svega nekoliko dana

19.12.2024 u 14:40

Bionic
Reading

Grad Zagreb raspisao je danas javnu nabavu tešku 29,5 milijuna eura bez PDV-a za nadogradnju treće faze pročistača otpadnih voda. Preciznije, riječ je o radovima na unapređenju linije obrade mulja Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Zagreba (CUPOVZ), što obuhvaća izgradnju postrojenja za termalnu hidrolizu mulja, termalno sušenje mulja i deamonifikaciju otpadnih voda

Nakon što je prije nekoliko dana raspisana nabava za radove na stadionu u Kranjčevićevoj (35 milijuna eura bez PDV-a) i tramvajsku prugu u Heinzelovoj (48 milijuna eura bez PDV-a), ovo je treća velika nabava u ovom mjesecu čija procijenjena ukupna vrijednost premašuje 110 milijuna eura. No za razliku od prve dvije, treća će imati i dodatak, jer Grad je ljetos jednostrano, nakon 24 godine, raskinuo ugovor sa Zagrebačkim otpadnim vodama, tvrtkom u vlasništvu konzorcija WTE Wassertechnik GmbH, Westenergie Aqua GmbH te Vodoprivrede, a koja je izgradila pročistač i imala koncesiju za njega do 2028. godine.

Koliko će iznositi naknada za raskid ugovora, još uvijek nije poznato, a ako se dvije strane ne dogovore, o tome će odlučiti arbitražni sud.

Rok za podnošenje ponuda je polovica veljače iduće godine, a u Gradu vjeruju da bi radovi, za koje je predviđeno da će trajati do početka 2028. godine, u što je uključeno i godinu dana probnog rada, mogli početi idućeg ljeta. Osim samih radova, onaj tko dobije posao morat će sve projektirati, ishoditi dozvole te nabaviti i ugraditi opremu. Izvođač radova ima pravo na 10 posto predujma od ukupne vrijednosti posla bez PDV-a.

Tri problema

Kako smo već pisali, Grad je kao razloge za raskidanje ugovora naveo tri ključne stvari. Prva - zemljište na kojem je pročistač više nije pod koncesijom, a u sklopu njega nalazi se lokacija za gradnju centra za gospodarenje otpadom, što je preduvjet za zatvaranje Jakuševca. Drugi razlog bila je investicija u treći stupanj pročišćavanja otpadnih voda, od oko 94 milijuna eura, za koju će se moći tražiti sredstva iz fondova EU-a, a to se, kako je svojedobno ustvrdio gradonačelnik Tomislav Tomašević, ne bi moglo učiniti ako bi pročistačem upravljala privatna tvrtka, dok je treći razlog taj da se više isplati raskinuti ugovor nego još četiri godine plaćati koncesiju. Hoće li to uistinu biti tako, tek će se vidjeti.