evaluacijski tim

Zakon o pravu na pristup informacijama kvalitetan je zakon

07.06.2023 u 15:30

Bionic
Reading

Zakon o pravu na pristup informacijama kvalitetan je zakon usklađen s međunarodnim standardima, a za njegovo unapređenje trebaju manje prilagodbe, istaknuto je u srijedu na predstavljanju izvješća nezavisnog evaluacijskog tima o vrednovanju učinaka tog zakona.

Voditelj evaluacijskog tima Edmond Miletić kao glavnu preporuku za unapređenje zakona istaknuo je nastavak institucionalne i organizacijske potpore instituciji povjerenika za informiranje, permanentnu edukaciju svih obveznika zakona i potrebu nastavka proaktivne objave informacija tijela javne vlasti.

''Potrebno je maksimalno unificirati upravnu i sudsku praksu'', kazao je Miletić.

Član evaluacijskog tima Duje Prkut predstavio je komparativnu analizu zakonodavne regulative prava na pristup informacijama u zemljama EU, uključivši Italiju, Austriju i Sloveniju, naglasivši da su hrvatska zakonska rješenja jedna od deset najboljih u Europi.

Predstavljajući rezultate analize utemeljene na anketama u kojima su sudjelovala tijela javne vlasti, korisničke udruge i građani, Prkut je posebno izdvojio rezultate koji pokazuju relativno nisku upoznatost građana sa zakonskim okvirom za ostvarivanje prava na pristup informacijama.

Konkretno, čak 75 posto ispitanika nije znalo da građani imaju pravo žalbe povjereniku ako im tijelo javne vlasti uskrati pravo na informaciju te da nijedan ispitanik nije znao ime institucije koja štiti pravo građana na pristup informacijama.

S druge strane, 47 posto ispitanika odabralo je najtočniji opis trenutačnog zakonskog uređenja, a njih 70 posto je znalo da postoji zakon koji štiti njihovo pravo na pristup informacijama.

Financijski kazniti čelnike tijela javne uprave koji nezakonito uskrate informaciju

Prema rezultatima ankete, 8,4 posto ispitanika podnijelo je zahtjev za pristup informacijama ili je tražilo upute i informacije o procedurama za ostvarivanje prava.

Kao najviša razina slaganja ispitanika istaknuto je slaganje s tvrdnjom da treba financijski kazniti čelnike tijela javne uprave koji nezakonito uskrate informaciju, sa čime se složilo čak 66 posto ispitanika.

Član evaluacijskog tima Alen Rajko na skupu u zagrebačkom Novinarskom domu govorio je o različitim modelima unapređenja pristupa informacijama, a voditeljica Službe za praćenje i promicanje prava na pristup informacijama i voditeljica projektnog tima iz Ureda povjerenika za informiranje Jagoda Botički naglasila je da je projekt vrednovanja učinaka Zakona o pravu na pristup informacijama financirala Europska unija.

Povjerenik za informiranje Zoran Pičuljan zbog osobnih razloga nije mogao prisustvovati skupu. No, na kraju mandata i nakon što je saborski Odbor za Ustav i poslovnik pokrenuo proceduru za izbor novog povjerenika za informiranje, Pičuljan je kao najveći problem u pristupu informacijama istaknuo fenomen ''šutnje uprave'',

Pičuljan je u razgovoru za Hinu kazao kako se na dužnost povjerenika ne namjerava ponovno kandidirati te da je u načelu zadovoljan učinjenim. Uspostavljeni standardi prava na pristup informacijama, znanje i iskustvo stručnjaka koji su ih u ovom mandatu stvarali i promovirali, ostaju i novom povjereniku, ocijenio je.