Iz Bruxellesa se čeka zeleno svjetlo za zakon o Vukovaru, prema kojem bi taj grad imao ekskluzivni tretman po poreznim olakšicama za poduzetnike ne samo u hrvatskim nego i u europskim razmjerima, piše u utorak Jutarnji list
U posljednjih pet godina Vlada je iz državnog u vukovarski proračun uplatila ukupno 356 milijuna kuna, u istom je razdoblju putem projekata EU na području grada Vukovara investiran 461 milijun kuna, a većina tog novca uložena je u razvoj infrastrukture, navodi dnevnik.
Iako je (prema podacima vukovarske gradske uprave) broj zaposlenih u privatnim tvrtkama povećan za 20-ak posto u posljednjih pet godina, većina sugovornika Jutarnjeg lista kaže da je za daljnji gospodarski razvoj Vukovara od presudne važnosti dolazak velikih privatnih investitora, a ne oslanjanje na pomoć Zagreba.
U tom smislu velike se nađe polažu u donošenje posebnog zakona o Vukovaru, prema kojemu bi taj grad imao ekskluzivni tretman ne samo u hrvatskim, nego i europskim razmjerima. Ideja je da se poduzetnici koji u Vukovaru zapošljavaju najmanje deset radnika trajno oslobode plaćanja poreza na dobit te da tvrtke imaju pravo na povrat 50 posto uplaćenih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Da bi te ekskluzivne porezne olakšice u Vukovaru bile moguće, hrvatska Vlada morala bi u Bruxellesu izlobirati da se na taj zakon ne primjenjuje pravilo Europske unije o potporama male vrijednosti prema kojem su maksimalne potpore za poduzetnike limitirane na ukupno 200.000 eura kumulativno u tri godine.
Točnije, Hrvatska bi od Europske komisije trebala dobiti zeleno svjetlo da Vukovar ima povlašten tretman i da budu dopuštene potpore poduzetnicima koje se inače smatraju nedopuštenim i narušavanjem tržišnog natjecanja.
Iz resornog Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU neslužbeno doznajemo da se s Komisijom još o tome razgovara, da 'razumijevanja ima', ali da je konačna odluka i dalje neizvjesna, donosi Jutarnji list.