vojni udar

Zapadna Afrika uvodi sankcije Nigeru i ne isključuje uporabu sile

31.07.2023 u 06:18

Bionic
Reading

Zapadnoafričke zemlje su dale pučistima u Nigeru tjedan dana za uspostavu ustavnog poretka, upozorivši da ne isključuju "uporabu sile" i naredile uvođenje gospodarskih sankcija.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron zaprijetio je "brzim i odlučnim" odgovorom na svaki napad na francuske državljane i interese u Nigeru, gdje su tisuće pristaša vojnog puča prosvjedovali ispred zgrade francuskog veleposlanstva u Niameyju.

Neki su htjeli ući u zgradu, ali ih je policija rastjerala suzavcem.

Prosvjednici su strgali ploču s natpisom "Francusko veleposlanstvo u Nigeru", zgazili je i na njeno mjesto stavili rusku i nigersku zastavu, izvijestio je novinar AFP-a.

Niger je strateški partner Francuske koja ondje ima oko 1.500 vojnika u toj zemlji koja je veoma važna u borbi s džihadistima i osigurava 20 posto europskog uvoza uranija.

Francuska je pozdravila "odluke predsjednika država" Gospodarske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS).

Taj zapadnoafrički blok, Afrička unija i zapadne zemlje, među kojima Francuska i Sjedinjene Države, ne priznaju "vlast" uspostavljenu nakon državnog udara i traže povratak ustavnog poretka.

Izvanredni sastanak na vrhu ECOWAS-a (u kojemu je Niger član zajedno s još 14 država) održao se u nedjelju u Abuji, u Nigeriji, pod pokroviteljstvom njezina predsjednika Bole Tinubua koji je početkom srpnja preuzeo vodstvo te regionalne ustanove.

Vojni udar / puč u Nigeru
  • Pristaše pučista u Nigeru
  • Puč u Nigeru
  • Niger
  • Vojni udar / puč u Nigeru
  • Vojni udar / puč u Nigeru
    +6
Vojni udar / puč u Nigeru Izvor: EPA / Autor: STR

ECOWAS traži "trenutno oslobađanje" predsjednika Bazouma i "puni povratak ustavnog poretka", navodi se u rezolucijama pročitanim na završetku sastanka na vrhu.

Ne ispune li se ti zahtjevi "u roku od sedam dana", ECOWAS će "poduzeti nužne mjere" koje mogu "uključivati uporabu sile", piše u rezolucijama.

Regionalna organizacija je ujedno odlučila "prekinuti sve trgovinske i financijske poslove" svojih članica s Nigerom i zamrznuti imovinu "vojnih čelnika umiješanih u pokušaj udara".

Niger, sahelska zemlja s 20 milijuna stanovnika, jedna je od najsiromašnijih u svijetu unatoč zalihama uranija.

"Sankcije će naštetiti našoj zemlji", istaknuo je nigerski premijer Ouhoumoudou Mahamadou u razgovoru za France 24 u nedjelju.

No rekao je da je "optimist" kada je riječ o pregovorima koji se vode.

Vojna hunta koja je preuzela vlast nakon puča osudila je u subotu navečer summit ECOWAS-a ocijenivši da prijeti "neposrednom vojnom intervencijom u Niameyju zajedno s afričkim zemljama koje nisu članice organizacije i s nekim zapadnim zemljama".

Odluku o sankcijama i ultimatumima donijele su i druge zemlje, pa tako i Francuska koja je u subotu objavila da Nigeru ukida pomoć za razvoj.

Washington je pružio "čvrstu potporu" Bazoumu, poručivši da državni udar prijeti "partnerstvu" SAD-a i Nigera.

Afrička unija je pak u petak postavila ultimatum vojnicima da za 15 dana moraju ponovno uspostaviti "ustavnu vlast".

Nakon Malija i Burkine Faso, Niger, koji potkopavaju napadi skupina povezanih s Islamskom državom i s Al Kaidom, treća je zemlja u regiji u kojoj je izveden državni udar nakon 2020.