ZAČARANI KRUG

Zašto SAD i Britanija ne pozivaju na prekid vatre na Bliskom Istoku?

26.10.2023 u 10:07

Bionic
Reading

Zamjenik britanskog premijera Oliver Dowden potvrdio je da će jutros predsjedavati sastankom COBRA-e u vezi s Britancima zarobljenima u Hamasovom napadu na Izrael 7. listopada. Pet državljana Ujedinjenog Kraljevstva i dalje se vode kao nestali - a vjeruje se da su neki od njih zarobljeni u Gazi

Dowden je rekao da Velika Britanija poziva na pauzu u neprijateljstvima između Izraela i Hamasa kako bi humanitarna pomoć mogla ući u Gazu - ali ne i na prekid vatre.

"Ne bismo trebali govoriti izraelskoj vladi 'moraš prestati s akcijom' na način koji joj ne bi omogućio da eliminira ovu prijetnju", rekao je za SkyNews.

Dowden je dodao da mu je "srce slomljeno" zbog gubitka nevinih civilnih života - ali način da se spriječe daljnji smrtni slučajevi "jest uklanjanje ove terorističke prijetnje".

Na pitanje postoji li humanitarna kriza u Gazi, Dowden je rekao da postoji "vrlo ozbiljna situacija".

Ni SAD zasad ne zagovara prekid vatre. Američki predsjednik Joe Biden rekao je u ponedjeljak da bi bio voljan uključiti se u razgovore o prekidu vatre između Izraela i Hamasa ako taoci koje je ta militantna skupina uzela budu pušteni.

Pojas Gaze
  • Pojas Gaze
  • Pojas Gaze
  • Pojas Gaze
  • Pojas Gaze
  • Pojas Gaze
    +2
Pojas Gaze Izvor: EPA / Autor: HAITHAM IMAD

U odgovoru na pitanje novinara hoće li SAD podržati potencijalni prekid vatre za dogovor o taocima, Biden je odgovorio: "Trebali bismo osloboditi te taoce, a onda možemo razgovarati."

SAD je u subotu predložio nacrt rezolucije na Vijeću sigurnosti UN-a, šokirajući neke diplomate tvrdnjom da se Izrael ima pravo braniti i da se zahtijeva da Iran prestane izvoziti oružje militantnim skupinama. Potom je iz nacrta izbačen dio koji se odnosi na Iran i pravo Izraela na samoobranu.

Američki nacrt bio je usredotočen na bavljenje pogoršanjem humanitarne krize u Gazi, pozivanje na prekid nasilja kako bi se dopustio pristup humanitarnoj pomoći. Ujedinjeni Arapski Emirati također su glasali protiv, dok je deset članica glasovalo za, a Brazil i Mozambik bili su suzdržani.

Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
  • Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
  • Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
  • Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
  • Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
  • Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah
    +2
Kamioni s humanitarnom pomoći na graničnom prijelazu Rafah Izvor: EPA / Autor: KHALED ELFIQI

Vijeće je potom glasovalo za ruski nacrt rezolucije koji je pozivao na humanitarni prekid vatre. Samo su Rusija, Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati i Gabon glasovali za nacrt, dok je drugih devet članica bilo suzdržano, a SAD i Britanija su glasovali protiv.

Da bi se izglasala, rezolucija treba barem devet glasova i na nju ne smije uložiti veto SAD, Francuska, Britanija, Rusija ili Kina.