Jednog srpanjskog dana uzgajivač mlijeka Patrick Holden sjeo je za kuhinjski stol kako bi pročitao svoju e-poštu i ostao iznenađen onim što je vidio. Kupac, koji je tvrdio da predstavlja francuski lanac supermarketa, izrazio je želju za kupnjom 22 tone Hafoda, njegova specijaliziranog cheddara
'Bila je to najveća narudžba za naš sir koju smo ikada primili', prisjeća se Holden, 'i, budući da je bila iz Francuske, pomislio sam - konačno ljudi na kontinentu cijene ono što radimo.'
Narudžba je stigla preko Neal's Yard Dairyja, luksuznog prodavača sira i veletrgovca. Prva serija Hafoda došla je u njihovu bazu u Londonu u rujnu. Iako je zauzimala samo kvadratni metar na paleti, predstavljala je dvije godine truda i imala je veleprodajnu vrijednost od 35.000 funti, piše BBC u velikoj priči.
'To je jedan od najposebnijih sireva koji se proizvodi u Ujedinjenom Kraljevstvu', objašnjava Bronwen Percival, kupac u Neal's Yard Dairyju. Hafod, zamotan u muslinsko platno i zapečaćen slojem masti, mora odležati 18 mjeseci.
Farma nije imala dovoljno da ispuni cijelu narudžbu pa su još dvije farme mliječnih krava osigurale 20 tona somersetskog cheddara kako bi se nadoknadila razlika. Sveukupno, ova pošiljka vrijedila je 300.000 funti, čineći ga jednim od najskupljih sireva proizvedenih u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Pošiljku je iz skladišta Neal's Yard Dairyja 14. listopada preuzeo kurir i odnio je u skladište – nakon čega je misteriozno nestala. Zapravo, narudžba nije bila stvarna. Bila je to prijevara osobe koja se lažno predstavljala kao kupac.
Naravno, privukla je pažnju svjetskih medija, a nazvana je 'pljačka sira'. Britanski kuhar Jamie Oliver upozorio je svoje pratitelje na platformi X: 'Ako itko čuje nešto o tome da otmjeni sir postaje jeftin, to je vjerojatno neki pogrešni.'
Do kraja listopada 63-godišnji muškarac uhićen je u Londonu, a zatim pušten uz jamčevinu. Od tada nema nikakvih novosti, a 950 kamiona sira – težine otprilike četiri odrasla slona – nestalo je bez traga.
'To je nevjerojatno', komentira Tom Calver, proizvođač čiji je cheddar bio dio ukradene pošiljke. 'Od svega što bi se moglo ukrasti, tko bi pomislio na 22 tone sira?'
Međutim nije to toliko iznenađujuće kako se na prvi pogled čini i daleko je od prve krađe takve vrste.
Zašto je krađa sira u porastu
Zločini povezani s hranom – uključujući krijumčarenje, krivotvorenje i krađe – koštaju globalnu prehrambenu industriju između 30 i 50 milijardi američkih dolara godišnje (23-38 milijardi funti), prema podacima Svjetske trgovinske organizacije. Ovi zločini variraju od otmica kamiona koji dostavljaju hranu do krađa 24 živa jastoga iz skladišta u Škotskoj.
Mnogi od ovih zločina usmjereni su na industriju sira, osobito na luksuzne vrste. Prošle godine, pred Božić, sir vrijedan oko 50.000 funti ukraden je iz prikolice na benzinskoj postaji na M5 u blizini Worcestera. Problem nije nov: već 1998. lopovi su provalili u skladište i odnijeli devet tona cheddara s obiteljske farme u Somersetu.
Slične krađe događaju se i u drugim dijelovima Europe. Godine 2016. kriminalci su pobjegli sa 80.000 funti vrijednim sirom parmigiano reggiano iz skladišta u sjevernoj Italiji. Ova vrsta parmezana, koja sazrijeva najmanje godinu dana, proizvodi se prema tisućljetnoj tradiciji.
U vrijeme pljačke talijanski Parmigiano reggiano consortium izjavio je za CBS News da je u dvogodišnjem razdoblju ukraden sir u vrijednosti od oko sedam milijuna dolara (5,4 milijuna funti).
Cijena sira postaje sve viša
Očekuje se da će ovaj problem rasti kako cijena sira postaje sve viša. Općenito su cijene hrane i bezalkoholnih pića u Ujedinjenom Kraljevstvu porasle za otprilike 25 posto između siječnja 2022. i siječnja 2024., prema podacima Ureda za nacionalnu statistiku, a sir je slijedio sličan trend.
'Proizvodnja sira zahtijeva puno energije', objašnjava Patrick McGuigan, stručnjak za mliječne proizvode. Mlijeko se mora zagrijati tijekom proizvodnje, a sir se potom čuva u energetski intenzivnim hladnjacima, što znači da troškovi goriva značajno utječu na cijene. 'Zbog toga su one značajno porasle nakon poremećaja uzrokovanih ruskom invazijom na Ukrajinu.'
Godine 2024. inflacija cijena hrane u Ujedinjenom Kraljevstvu smanjena je na 1,7 posto, ali ne i za sir. 'Maloprodajna cijena cheddara porasla je za 6,5 posto do svibnja 2024.', dodaje McGuigan. 'Zbog toga danas viđamo sigurnosne oznake na blokovima cheddara u supermarketima. Po svojoj cijeni, sir je postao jedna od najpoželjnijih namirnica za krađu.'
Ipak, on nije najlakši proizvod za preprodaju, osobito domaći, jer je obično glomazan i zahtijeva skladištenje na posebnim temperaturama. Pritom je njegov prijevoz skup i kompliciran proces, dostupan samo dobro organiziranim kriminalcima.
Ali ostaje pitanje: tko su ti kriminalci i gdje završava ukradeni sir?
Kako se organizirani kriminal infiltrirao u prehrambenu industriju
'Postoji dugogodišnja veza između hrane i organiziranog kriminala', kaže Andy Quinn iz Nacionalne jedinice za kriminal u hrani (NFCU), osnovane 2015. nakon skandala s konjskim mesom iz 2013. godine. Često se i ilegalne droge krijumčare legitimnim globalnim lancima opskrbe hranom.
U rujnu je u četiri francuska supermarketa pronađeno nekoliko desetaka kilograma kokaina u pošiljkama banana, a policija nije mogla identificirati krajnjeg primatelja. Iako je rijetko to da droga dođe do kraja opskrbnog lanca, krijumčarenje u kontejnerima s hranom je uobičajeno.
Quinn objašnjava da, kada narkokarteli i drugi kriminalci dobiju uporište u prehrambenom sektoru, uviđaju druge prilike za ilegalnu zaradu. 'Infiltrirat će se u legitiman posao, preuzeti kontrolu nad distribucijskim mrežama i koristiti ih za prijevoz drugih ilegalnih proizvoda, uključujući ukradenu hranu.'
Hrana je privlačna kriminalnim mrežama i iz drugih razloga. 'Zločini vezani uz hranu obično rezultiraju blažim kaznama od onih za krijumčarenje droge', kaže Quinn, 'ali mogu donijeti sličnu zaradu.' Posebno kada se radi o luksuznom siru.
Pitanje je što kriminalci rade s njime. 'Teško ga je preprodati', kaže Jamie Montgomery, čija je farma bila meta pljačke 1998. godine. 'Nema mnogo mjesta na kojima možete plasirati toliku količinu sira.'
Zbog toga mnogi vjeruju da se on često šalje u inozemstvo, tamo gdje je razvijeno crno tržište hrane – uključujući tržište sira.
Fromagicide i inozemno crno tržište
Rusija je jedno od tržišta s procvatom crne trgovine sirom. Nakon nezakonite aneksije Krima 2014. godine EU i druge zemlje uveli su ekonomske sankcije Rusiji, a Putin je kao odgovor zabranio uvoz mnogih zapadnih namirnica, uključujući sir. U sljedećem desetljeću mnogi se Rusi nisu zadovoljili domaćim kopijama za brie ili gorgonzolu, već su i dalje tražili europski sir, čak i ako je bio ilegalan.
Pokušaji da se zaustavi uvoz ovih proizvoda doveli su do neobičnih scena – tona sira bila je buldožerima uništavana na televiziji, a pravosudni sustav oštro je kažnjavao pokušaje krijumčarenja sireva u Rusiju, optužujući krijumčare za fromagicide.
Ipak, ilegalni uvoz cvjeta, a potražnja za luksuznim sirevima nije nestala.