rat u ukrajini

Zelenski: Upad u Kursk usporio je rusko napredovanje na istoku

13.09.2024 u 21:56

Bionic
Reading

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u petak da je ukrajinski upad u rusku pograničnu regiju Kursk proizveo željeni rezultat usporavanja napredovanja Moskve na drugoj bojišnici na istoku Ukrajine

Zelenski je rekao na konferenciji za medije u Kijevu da ruski protunapad na regiju Kursk također nije imao većeg uspjeha, čime je kontrirao izjavama ruskog predsjednika Vladimira Putina da Rusija napreduje na obje bojišnice.

Ukrajina je pokrenula iznenadni upad u regiju Kursk 6. kolovoza, probivši se na ruski teritorij i preuzevši kontrolu nad desecima naselja.

"Polučilo je rezultate, iskreno govoreći, na koje smo računali. U regiji Harkiv, neprijatelj je zaustavljen. Njihovo napredovanje u regiji Donjeck je usporeno, iako je tamo vrlo teško", rekao je Zelenski.

Zelenski je rekao da je Rusija imala oko 40.000 vojnika na bojišnici u Kursku te je ta vojska počela protunapad. "Dosad nismo vidjeli ozbiljan ruski uspjeh", dodao je, tijekom svojih najopsežnijih javnih izjava o situaciji od početka operacije Kursk.

Rusko ministarstvo obrane reklo je u petak da je njihova vojska povratila 10 od 100 sela koja je je Kijev osvojio.

Zelenski je priznao da je situacija u blizini logističkog središta Pokrovsk u ukrajinskoj istočnoj regiji Donjeck i dalje teška, iako je rekao da se stabilizirala tijekom proteklog tjedna.

Ukrajinski glavni stožer izvijestio je u petak da su ruske snage fokusirale svoje napade u blizini grada Kurakove, oko 33 km južno od Pokrovska.

Zelenskij je ranije operaciju Kursk opisao kao dio šireg "plana pobjede" koji planira predstaviti američkog predsjedniku Joeu Bidenu kasnije ovaj tjedan.

"Ovaj plan može ucrtati put pouzdanom miru - za punu provedbu mirovne formule", rekao je Zelenskij u petak.

Odbio je otkriti detalje plana, no rekao je da se sastoji od manjeg broja točaka.

"I sve ove točke ovise o Bidenovoj odluci. Ne o Putinovoj", dodao je Zelenskij.

Ukrajina sve učestalije poziva svoje zapadne saveznike, posebice SAD, da joj dopuste dalekometne napade na Rusiju, rekavši kako je to ključno za njezina nastojanja da ograniči sposobnost Moskve da napada Ukrajinu.

Saveznici su dosad bili nevoljki da dopuste takve napade, navodeći strah da će to Moskva doživjeti kao eskalaciju.