Najnovije znanstveno istraživanje otkriva tko je izgradio Stonehenge, ali i geografsko porijeklo neolitske zajednice koja je podigla spomenik u jugozapadnoj Engleskoj
Kako pišu britanski mediji, znanstvenici su nedavno proveli kompleksna istraživanja na kremiranim ostacima 25 osoba iz doba neolitika, a pokopane su tijekom ili nakon izgradnje Stonehengea.
Tijekom istraživanja otkriveno je kako 10 osoba nije živjelo u blizini Stonehengea, već u zapadnoj Engleskoj, dok njih pet potječe iz jugozapadnog Walesa, odakle potječe i najraniji monolit u sklopu tog spomenika.
Preostalih 15 osoba najvjerojatnije su 'lokalci' iz grofovije Wiltshire te okolice Stonehengea.
Ovo otkriće moglo bi dati konačno rješenje najvećeg britanskog misterija – toga tko je sagradio Stonehenge.
Stonehenge je građevina iz neolitika i brončanog doba, smještena u okolini Amensburyja 13 kilometara sjeverozapadno od Salisburyja. Dodan je u UNESCO-ov popis zaštićene baštine 1986. godine.
>>> Konačno otkrivena tajna Stonehengea?!
Pretpovijesni spomenik koji datira od mlađeg kamenog do starijeg brončanog doba (3000. - 1000. pr. Kr.) pripada megalitičkim spomenicima jer je građen od ogromnih kamenih blokova.
Spomenik je danas u ruševnom stanju, a nije poznato kojoj je svrsi služio, no smatra se da je izgrađen u obredne ili vjerske svrhe.