Zračni jastuci, zatezači pojaseva, ABS i stabilizacijski sustavi, razni napredni sustavi pomoći, čak i e-Call sustav 'spašavanja' - ništa od toga ne može raditi bez čipova
Posljednjih mjeseci često se susrećemo s krizom oko isporuke novih automobila kupcima. Čak i kada proizvođači imaju sigurne kupce svojih modela problem se javlja s (pre)dugačkim rokom isporuke gotovih automobila. Generalno gledajući svi koji prate zbivanja u modernoj autoindustriji znaju da problem leži u nedostatku elektroničkih čipova. Tako su čipovi u automobilima nedavno postali vruća tema.
Dijelom se ova kriza na tržištu ovih elektgroničkih komponenata može objasniti dugotrajnom krizom s pandemijom Covid-19 koja je započela početkom 2020. Tada je malo tko i razmišljao o kupovini novog automobila, bitno je bilo preživjeti iznenadni nalet dotad nepoznate bolesti. Proizvodnja automobila, ali i općenito industrijske i potrošne robe je gotovo posvuda po svijetu zamrla. No pronalazak cjepiva protiv ove bolesti 2021. godine snažno je utjecao na porast potražnje svega, pa i automobila. Nažalost, tako velike količine proizvoda nije bilo moguće proizvesti u tako kratkom vremenskom periodu.
Drugi dio se naravno veže i sa sve većom elektronizacijom svega, pa i automobila, a svima je jasno da ne možete napraviti moderan automobil bez čipova. Mogu se naći doslovno posvuda u automobilu i ponekad imaju iznenađujuće važne funkcije. Ali također može biti iznenađujuće za koje su osnovne funkcije čipovi također odgovorni. Pogledajte neke od čipova koji se mogu pronaći u automobilu.
Čemu služe čipovi u automobilima?
Dakle, sada je pravo vrijeme da saznate kojoj svrsi čip služi u automobilima i kakva se vrsta čipova koristi. Češki proizvođač automobila Škoda je dala iscrpno objašnjenje o ovoj temi. Pa, pogledajmo.
'Čipovi općenito imaju različite oblike, a to vrijedi i za čips koji se koristi u automobilima. To mogu biti vrlo jednostavne komponente koje sadrže jedan tranzistor, ali mogu biti i zamršeni integrirani krugovi koji upravljaju složenim sustavom,' objašnjava Marek Jancák, voditelj proizvodnje automobila u Škodi.
U vozilima češkog proizvođača automobila nalaze se gotovo sve vrste čipova, osim možda onih najjačih. 'Zbog decentraliziranog dizajna modernih automobila, čipovi za upravljačke jedinice, na primjer, nemaju istu razinu performansi kao u računalima ili vrhunskim mobilnim telefonima. Nema potrebe za tim', kaže Jancák.
Čipovi čine lagani rad LED dioda
U Škodinim automobilima čipovi se brinu za mnoge funkcije. Na primjer, LED svjetlosni elementi sami su čipovi: svaka pojedinačna dioda je čip koji također emitira svjetlost. Sama LED prednja svjetla danas predstavljaju stotine čipova u automobilima. Broj složenijih i sofisticiranijih čipova u automobilu kreće se na nekoliko desetaka. Prednja svjetla koja smo upravo spomenuli, na primjer, trebaju kontrolne jedinice kako bi funkcionirala.
Poslušajte podcast Simply Clever s Marekom Jancákom na temu čipova.
Prema Jancáku, čipovi koji upravljaju emisijom motora ili potrošnjom električne energije iz baterije električnog automobila neki su od najvažnijih u današnjim automobilima. 'U stvari, bez čipova, današnji automobili zapravo nikada ne bi stigli nigdje', objašnjava on.
Čipovi također omogućuju automobilima ispunjavanje sve strožih sigurnosnih zahtjeva. Zračni jastuci, zatezači pojaseva, ABS i stabilizacijski sustavi, razni napredni sustavi pomoći, čak i e-Call sustav 'spašavanja' - ništa od toga ne može raditi bez čipova. 'Važno je spomenuti da stavljamo izuzetan naglasak na osiguravanje sigurnosti ovih sustava. Dok su neki sistemski kvarovi na mobilnim telefonima i računalima tek nešto više od smetnje, u automobilima se jednostavno ne mogu dopustiti da se dogode', naglašava Marek Jancák.
Čipovi su također potrebni za razne dijelove opreme koja povećava udobnost i praktičnu automobilsku opremu. To uključuje radio i cijeli sustav na vozilu sa zaslonom osjetljivim na dodir, kao i klima uređaj i druge elemente.