Kompaktni premium SUV

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Land Rover Discovery Sport: Puno tehnologije za veliki užitak

13.01.2020 u 09:48

Bionic
Reading

Što reći za Discovery Sport? Ako i niste razmišljali o kupnji ovog vozila, ili ako vam je nekako 'prošao ispod radara' budite uvjereni da se radi o sjajnom vozilu, odnosno terencu, u najboljoj tradiciji Land Rovera

Na jednotjednom testu smo imali jedan posebno zanimljiv SUV model, a radi se modelu Land Rover Discovery Sport. Preciznije, bio je to model oznake SE 2.0d TD4 180HP MHEV AWD A9 R-Dynamic. Zvuči složeno, zar ne? No priča o modelu, popularno zvanom 'Disco' seže daleko unazad, još u 1989. godinu, kada je Land Rover Discovery kao model prvi puta bio predstavljen javnosti na IAA u Frankfurtu. Njegovo kodno ime je bilo 'Project Jay', a njegov nastanak je bio ponukan velikom ofenzivom japanskih terenaca 1980-tih godina, poput Isuzu Troopera, Mitsubishi Pajera i Toyote Land Cruiser. Svi ovi modeli su bili zapravo nešto drugačiji i po veličini, ali i prema luksuzu koji je Land Rover u tom trenutku mogao ponuditi sve zahtjevnijim, prije svega, europskim kupcima. Land Roverovi inženjeri su nastojali kreirati terenac s pogonom na sva četiri kotača, ali srednje veličine i stoga, nisu mogli iskoristiti šasiju Defendera 90, ali niti većeg modela 110. Prvi model je imao prekratku, a drugi predugačku šasiju za novi model.

Novi model snažno se temeljio na naprednijem Range Roveru, koristeći istu šasiju, ovjes i 4WD-sustav, i izvedenicu dizajna karoserije - posebno s četvero vrata, koja je donekle kopirala mnogo veći i skluplji Range Rover. Međutim, s manje verzija motora na raspolaganju, sa samo dvoja vrata pri predstavljanju i ostalim smanjenjima troškova, novi Discovery bio je cjenovno povoljniji, za veći, tržišni segment srednje klase, namijenjen suprotstavljanju tadašnjoj japanskoj konkurenciji. Discovery je prvi model Land Rovera, pozicioniran kao obiteljski automobil, dizajniran tako da bude sposoban za terenske automobile i pogodan kao svakodnevno vozilo za obitelj, nudeći više prostora za prtljagu, a po želji i više sjedala od Range Rovera. Ime Discovery, slučajno ili ne, poklopilo se u to vrijeme s pripremama NASA-e da pošalje svoj Space Shuttle Discovery u svoju devetu misiju. Ne treba niti reći da je Land Rover Discovery bio zvijezda te godine u Frankfurtu.

Land Rover Discovery Sport (interni kod L550) kompaktni je luksuzni SUV prvi puta predstavljen krajem 2014., a zamjenio je model Freelander u revidiranom rasponu vozila Land Rover, pri čemu se Discovery pridružio Range Roveru kao podmarki. Napredni novi dizajn Discovery Sporta definira novu obitelj modela Discovery s optimiziranim volumenom, proporcijama i stavom. Njegovo dizajnersko vodstvo kombinira se s inženjerskim integritetom što rezultira dinamičnim profilom, najboljom uporabom unutarnjeg prostora i konfiguracijom sjedala 5 + 2.

Suprotno prethodniku Freelanderu, Discovery Sport zasnovan je na platformi JLR D8 / LR-MS, prilagođenoj za off-road aplikacije, a pokreće ga niz benzinskih i dizelskih motora s četiri cilindra. Bio je to prvi Discovery s monokok konstrukcijom, koja više ne koristi klasičnu šasiju. Da su inženjeri i odgovorni u Land Roveru bili na pravom putu govori i podatak da je Discovery Sport prve generacije bio od 2017. njihov globalno najprodavaniji model, i samo te godine je prodan u preko 126.000 primjeraka, a do danas i u preko pola milijuna primjeraka.

Pet godina prve generacije prošlo je i Land Rover je odlučio 2019. godine na tržište izbaciti drugu generaciju ovog, očito, tržišno uspješnog modela. Druga generacija koristi Premium Transverse Architecture (PTA) platformu Jaguar Land Rovera, koja je korištena i kod modela Range Rover Evoque, druge generacije. Nova Premium Transverse Architecture (PTA) Land Rovera omogućila je smještaj učinkovitim novim elektrificiranim motorima, uključujući 48-voltni blago hibridno električni pogon kako bi se smanjila emisija CO2 i potrošnja goriva. Novo je tijelo 13 posto tvrđe od prethodnika, s čvrsto postavljenim podokvirima koji smanjuju buku i vibracije u kabinu, poboljšavajući udobnost i pružajući maksimalnu sigurnost u slučaju sudara.

Prema dimenzijama, novi je Discovery Sport dužine 4597 mm (+7 mm), širine 2173 mm (+104 mm), visine 1727 mm (+3 mm), dok mu je međuosovinski razmak jednak kao na prvoj generaciji i iznosi 2741 mm. Volumen prtljažnika je 897 litara, a kada se preklope nasloni drugog reda sjedala i 1794 litara. Naš testni model je imao zimske gume Pirelli Scorpion Winter dimenzija 235/50 R 20.

Izvana, dizajnerski se novi Discovery Sport ne razlikuje previše od prve generacije, uključujući prednju haubu motora, rastuću liniju na boku vozila i konični krov, ali novi je model smjela vanjska evolucija i svakako dobrodošlo osvježenje. Vanjske proporcije su optimizirane za još upečatljiviji vanjski dojam s novim LED prednjim svjetlima s potpisom sprijeda i straga, zajedno s novom prednjom rešetkom i odbojnicima. Izvanredan izgled Discovery Sporta može se još više naglasiti Black Exterior Paketom, kakav je bio opcijski na našem testnom modelu; natpisi na poklopcu motora i vratima prtljažnika, prednja maska, detalj na vratima prtljažnika, prednji i stražnji niži branici i poklopci retrovizora, svi su s Gloss Black obradom. Bez obzira na sve, stekli smo dojam da se radio o većem automobilu, nego što nam to brojke pokazuju i to je svakako dobra vijest.

U unutrašnjosti, dolazak digitalnog info-zabavnog sustava Touch Pro i uvođenje više premium materijala u cijelu transformaciju kabine stvaraju kvalitetan, ali praktičan prostor. Nova sjedala pružaju poboljšanu udobnost i svestranost, a zahvaljujući mogućnostima preklapanja i klizanja naslona sjedala u drugom redu u omjeru 40:20:40, povećava se mogući broj kombinacija sjedala na 24 i time se mogu zadovoljiti potrebe za unutrašnjim rasporedom sjedenja, ali i smještaja prtljage. U svakom slučaju, mjesta naprijed i straga ima i više nego dovoljno za petero odraslih osoba, i po širini, ali i po visini.

Elegantan trokraki, višenamjenski upravljač s kapacitivnim prekidačima, moderna digitalna instrumentna ploča i 10,25-inčni Touch Pro infotainment sustav pridonose stvaranju modernog i dobro proimišljenog dizajna interijera. Opcijski se može odabrati i održiv, Luxtec materijal od kože koji je izrađen od recikliranih poliesterskih mikrovlakana. Luksuzno mekan, lagan, izdržljiv i otporan na habanje, dolazi s opcijom mekšeg, više taktilnog Alcantara volana. Popis opreme u našem testnom modelu je podugačak i sveobuhvatan, a spomenimo samo neke: ClearSight unutrašnji retrovizor, uređaj za bežično punjenje, Head-up Display i interaktivni zaslon za vozača, električna vrata prtljažnika, mreža za odvajanje prtljažnika, šine na podu prtljažnika s opremom za prihvat, Activity Key, Blind Spot Assist, Adaptive Cruise Control i High-speed Emergency Braking, Clear Exit Monitor, Park Assist, 360° Parking Aid pomoć pri parkiranju i stražnja kamera za nadzor prometa,... U slučaju sudara, zračni jastuk za pješake ispod gornjeg ruba poklopca motor napuhati će se za zaštitu glave pješaka, dok će tri ISOFIX točke unutar kabine pomoći da se učvrste dječje sjedalice. Postoji čak i usluga hitnog poziva koja će vas automatski dovesti u kontakt s lokalnim službama za hitne slučajeve kako biste osigurali da ste na sigurnom. Općenito uzevši, iako je Discovery Sport dio podmarke Land Rover, stječe se dojam da ste zakoračili u klasu više, u Range Rover.

Što se motora tiče, novi Discovery Sport ima na izbor tri dizelska motora (150, 180 i 240 KS) i dva benzinca (200 i 250 KS) te se uskoro očekuje i plug-in hibridni pogon, a naš je testni model bio 2.0d TD4 180HP MHEV AWD A9. Odnosno, radi se o četverocilindričnom dizelskom motoru obujma 1998 cm³, s turbinom varijabilne geometrije, snage 180 KS (132 kW) i najvećeg okretnog momenta od sjajnih 430 Nm pri 1500 – 3000 okr/min. Naš testni model je imao ZF-ov 9-brzinski automatski mjenjač, za koji smo u Land Rover Evoqueu imali primjedbu da nije idelano prilagođen njegovom 150 KS snažnom motoru. U testnom Discovery Sportu on sjajno funkcionira i ima odlične prijenosne omjere. No dobro, ovdje je riječ ipak o 30 KS jačem motoru. I da ovo je sjajno pogođen motor; snažan i uglađen! Po pitanju ubrzanja od 0 do 100 km/h Discovery Sportu je potrebno 9,7 sekundi, a krajnja brzina je 202 km/h, što su dobre performanse s obzirom da je riječ o vozilu teškom 1873 kg bez vozača.

Već smo rekli da naš testni model koristi 48-voltni blagi hibridni električni pogon (MHEV). Prikupljajući energiju koja se obično gubi usporavanjem, sustav je pohranjuje u podnu bateriju, spremnu za korištenje kad vozilo povuče i za pomoć motoru pri ubrzanju. Pri kočenju i pri brzinama ispod 17 km/h, motor će se isključiti radi smanjenja emisija. U praksi to dobro funkcionira, pa proizvođač navodi potrošnju goriva u kombiniranim uvjetima (prema NEDC2) od 5,6 litara na 100 km/h, odnosno emisiju CO2 od 147 g/km. To naravno uvelike ovisi i o vašem stilu vožnje, pa ako vam brojke pokazuju malo više od navedenih, budite malo umjereniji.

Kako je naš Discovery Sport i sposoban terenac, uz pogon na sva četiri kotača tu je i cijela paleta pomoći u vožnji terenom. Prije svega treba reći da uz odličnu PTA platformu dolazi i najnovija verzija Terrain Response 2 sustava Land Rovera. Ne samo što vozačima omogućuje odabir između četiri načina rada (Comfort, Sand, Grass-Gravel-Snow, Mud & Ruts) kako bi optimizirali performanse i mogućnosti, novi automatski način rada omogućuje Discovery Sportu da odabere najprikladniji način za uvjete i automatski prilagodi njegovu količinu okretnog momenta prema osovinama i pojedinim kotačima prema terenu. Kada je uparen s Adaptive Dynamics, 'Dynamic' mod također donosi poboljšani doživljaj vožnje. Terenske karakteritike Discovery Sporta su sjajne; dubina vodenog gaza je 600 mm, prilazni kut je 25°, kut pregiba 20°, a odlazni kut 30°. Da bi sve još bilo jednostavnije tu je i standardna Wade Sensing tehnologija, koja kamerama i senzorima smještenim u bočnim retrovizorima obavještava vozača o dubini vode kroz koju prolazi vozilo i pruža asistenciju za kontrolu kretanja niz nagibe.

Tu je i fenomenalna funkcija na zaslonu CLEAR SIGHT GROUND VIEW (jasni prikaz s pregledom podloge) gdje se vidi prikaz terena ispred prednjeg odbojnika i ispod 'poklopca motora'. Prikaz zaslona osjetljivog na dodir stvara se upotrebom snimljenog materijala iz prednje kamere vozila. Stoga se na zaslonu osjetljivom na dodir također prikazuje tekst kao potvrda da slike nisu u realnom vremenu. Snimljene slike prednjih kotača vozila i područja poklopca motora prikazuju se preko slika kamere. Pomoć u vožnji isključuje se kada se odabere stupanj prijenosa za vožnju unatrag (R). U takvom slučaju na zaslonu osjetljivom na dodir prikazuje se slika stražnje kamere vozila. Značajka pomoći u vožnji obustavlja se kada brzina vozila pređe 30 km/h. Na zaslonu osjetljivom na dodir prikazuje se poruka upozorenja. Kada vozilo uspori na manje od 28 km/h, nastavlja se normalno funkcioniranje. Jednostavnim riječima, ovom funkcijom vidite podlogu ispred prednje haube i položaj kotača u terenskoj vožnji. Ovjes na našem Discovery Sportu je McPherson sprijeda i multi-link straga.

Što reći za Discovery Sport? Ako i niste razmišljali o kupnji ovog vozila, ili ako vam je nekako 'prošao ispod radara' budite uvjereni da se radi o sjajnom vozilu, odnosno terencu, koji u najboljoj tradiciji Land Rovera s kojim živimo preko sedam desetljeća pokazuje kako se rade sjajni terenski automobili. Luksuz je pri tome samo nagrada vjernim kupcima!

Za kraj, osnovna cijena Land Rover Discovery Sport SE 2.0d TD4 180HP MHEV AWD A9 R-Dynamic je s PDV-om 417.000 kn, a naš testni model stoji sa svom dodatnom opremom s PDV i PPMV (koji iznosi 77.422 kn) ukupno 572.328 kn.

Land Rover Discovery Sport
  • Land Rover Discovery Sport
  • Land Rover Discovery Sport
  • Land Rover Discovery Sport
  • Land Rover Discovery Sport
  • Land Rover Discovery Sport
    +27
Land Rover Discovery Sport SE 2.0d TD4 180HP MHEV AWD A9 R-Dynamic Izvor: tportal.hr / Autor: Samo Drab