Gradski SUV

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Škodu Kamiq 1.0 TSI sa 115 KS: Maleni gradski crossover u gradu se osjeća kao kod kuće

28.11.2019 u 10:41

Bionic
Reading

Kamiq se oslanja na sigurnosnu i infotainment opremu VW Grupe te nudi odabir opreme kakav se obično viđa u skupljim modelima

Niti tjedan dana nakon hrvatske premijere najmanjeg od tri SUV modela Škode, malenog gradskog crossovera Kamiqa, imali smo priliku isprobati ga na jednotjednom testiranju i to modela Kamiq Ambition 1.0 TSI 115 KS. Riječ je naravno o trocilindričnom turbo benzincu snage 115 KS. Ako bismo gledali prema snazi pojedine izvedbe motora u Kamiqu, onda bi to bio drugi po jačini TSI motor, kao i prema opremi Ambition. Podsjetimo Kamiq ima tri razine opreme: Active, Ambition i Style.

Dimenzije novog Kamiqa su sljedeće: dužina 4241 mm, visina (s krovnim nosačim) 1553 mm, širina (bez bočnih retrovizora) 1973 mm, a međuosovinski razmak 2651 mm. Najveći SUV Škode je Kodiaq koji spada u kategoriju srednje velikih SUV-a, zatim slijedi kompaktni SUV Karoq, a najmanji je gradski SUV/crossover Kamiq.

POGLEDAJTE VIDEO:

Mnogi će se od vas vjerojatno zapitati kako ovaj najmanji Škodin SUV stoji u odnosu na ostala dva, veća SUV-a, pa evo i odgovora na to pitanje: Kodiaq je najduži s duljinom od 4697 mm (+ 456 mm), slijedi Karoq duljine 4382 mm (+ 141 mm). Kodiaq je najviši s 1676 mm (+ 123 mm), slijedi Karoq s 1603 mm (+ 50 mm). Kodiaq ima najduži međuosovinski razmak s 2791 mm (+ 140 mm), no Karoq ima 'samo' 2638 mm ( - 87 mm). Činjenica da je ovaj posljednji podatak o međuosovinskom razmaku pomalo iznenađujući, a prema njemu ispada da naš najmanji Kamiq ima veći međuosovinski razmak, no kako je Karoq ipak duže vozilo odgovor se krije u prevjesima jednog i drugog vozila. Da pojasnimo; prednji prevjes je duljina izmjerena od središta prednjeg kotača do vrha 'nosa' vozila (obično je najistaknutiji prednji branik), dok je stražnji prevjes duljina od središta stražnjeg kotača do najistaknutijeg dijela stražnjeg dijela vozila. Tako Karoq ima 877 mm ( + 40 mm) prednji prevjes te 866 mm stražnji (+ 113 mm). Prema volumenu prtljažnika, naravno da Kodiaq ima najveći volumen 835 litara (2065 litara kada su spušteni nasloni stražnjih sjedala), Karoq ima 521 litara (1630 litara maksimalno), a Kamiq 400 litara (1395 mm sa spuštenim naslonima). Kamiq ima visinu od podloge 188 mm, Karoq od 163 do 176 mm, a Kodiaq od 191 do 193 mm. Naravno, riječ je u razlikama motora i dimenzijama kotača.

Baš kao i SUV vozila Seat Arona i VW T-Roca, Kamiq je izgrađen na platformi MQB-A0 VW Grupe. Dizajnerski, izvana je Kamiq preuzeo brojne karakteristike koncepta Vision X, tu su upečatljiva odvojena prednja svjetla; gore dnevna LED svjetla, s četiri svjetlosna elementa, koja su ujedno i dinamički pokazivači smjera, a dolje LED BASIC glavna svjetla. Neki će poznavatelji Škodinih vozila reći da je i prošla generacija Octavije imala odvojena prednja svjetla i mnogima se to nije svidjelo. No kod Kamiqa ona izgledaju sjajno. Straga su isto tako LED svjetla C oblika s dinamičkim žmigavcima, po prvi puta u jednom Škodinom modelu. Prednja hauba ima one nagalašene karakteristične trodimenzionalne linije njihovih SUV modela, kao i prednju masku s dvostrukim prečkama na rešetci.

Na prvi pogled, Kamiq se doima prilično malenim gradskim crossoverom, njegove linije su tipične za najnoviju gama modela Škode. Tu je i naglašeni prednji spojler, kao i stražnji difuzor. A cijeli stražnji kraj s klinastim stražnjim svjetlima djeluje jako skladno. Velika visina od tla i definirane bočne plohe, daju Kamiqu robustan i dinamičan izgled zahvaljujući karakterističnoj 'tornado' liniji, preciznim linijama i definiranim površinama. Krovne šine, koje su standardne, dodatno pojačavaju ovakav izgled automobila. Umjesto Škodinog logotipa, nova slova ŠKODA krase stražnja, peta vrata.

Aerodinamički optimizirani kotači Kamiq imaju ulogu smanjenja potrošnje, a naš testni model Ambition 1.0 TSI 115 KS ima 16-colne felge s gumama dimenzija 205/60R16. Ovaj relativno veliki bočni presjek guma, uz ovjes prednji MacPherson, a osim dužih opruga koriste se i novi dulji hidraulični amortizeri. To osigurava sjajno prigušivanje čak i pri maksimalnom otklonu opruge. Sklop prednjih kotača na nosaču je ojačan i sada ima revidiranu geometriju za izdržavanje povećanog opterećenja. Stražnja osovina torzijskih greda s vučnim krakovima koristi hidraulične amortizere i ima dulje opruge i amortizere. Da bi se prilagodili većim kotačima, stražnja osovina je ojačana i ima niže točke ugradnje. Sve u svemu, Kamiq u gradskoj vožnji je spretan i okretan, a kako se prednja sjedala mogu podignuti, čak i unatoč malenim dimenzijama Kamiqa vozač i suvozač imaju osjećaj visokog položaja sjedenja kao u nekom definiranijem crossoveru.

Kamiq se oslanja na sigurnosnu i infotainment opremu VW Grupe kako bi se omogućio odabir opreme kakav se obično viđa u skupljim modelima, to u našem testnom Ambition modelu znači da ima standarno: 'FRONT ASSIST' - radarski nadzor prostora ispred vozila, automatsko kočenje, 'LANE ASSIST' potporu zadržavanja vozila na voznom traku, višenamjensku kameru, 'LIGHT ASSIST' koji uključuje funkcije COMING HOME, LEAVING HOME, TUNNEL LIGHT, DAY LIGHT i Senzor za kišu. Tu su i Bluetooth povezivanje s mobilnim uređajem, Care Connect (1 godina), centralno zaključavanje s daljinskim upravljanjem (2 preklopna ključa), bez SAFELOCK funkcije, DAB - Digitalni radio prijam, Dekorativni elementi na prednjem i stražnjem braniku u sivoj boji, električni podizači prednjih i stražnjih stakala, ESC elektronska kontrola stabilnosti, ISOFIX priprema za dječje sjedalice na stražnjim vanjskim sjedalima i na prednjem suvozačkom sjedalu, klima-uređaj, kromirane unutrašnje ručice vrata, kromirani okvir gornje rešetke hladnjaka, kromirani okvir instrument ploče, LED BASIC glavna svjetla, LED BASIC stražnja svjetla, LED indikator smjera na kučištu vanjskih osvrtnih zrcala, mekano obložena instrument ploča, naslon stražnje klupe djeljiv i preklopiv, parkirni senzori straga, potpora za kralježnicu na prednjim sjedalima, ručno podesiva, privatni sustav za poziv u nuždi – Ecall, putno računalo, radio uređaj 'SWING' sa 6,5-inčnim zaslonom u boji osjetljivim na dodir, 4 zvučnika, 2x USB-C, rezervni kotač smanjenih dimenzija, servo upravljač podesiv po visini i dubini, sjedalo vozača i suvozača podesivo po visini, SmartLink funkcija (Android Auto, CarPlay, MirrorLink) - za hrvatsko tržište trenutno dostupan samo MirrorLink, središnji naslon za ruke sprijeda - Jumbo box, tekstilne prostirke za noge, tempomat i limitator brzine, upozorenje za ispuhanu gumu, upozorenje za vezanje sigurnosnog pojasa, vanjska osvrtna zrcala električno podesiva i grijana, vanjska osvrtna zrcala i vanjske ručice vrata u boji vozila, višenamjenski kožni upravljač sa ručicom mjenjača i ručne kočnice u koži.

Naravno, našlo bi se primjedbi na 6,5-inčni infotainment zaslon, kada znamo da kao opcija postoji i veći, Amundsen infotainment sustav s 9,2-inčnim zaslonom osjetljivim na dodir sa staklenom frontom. Pogotovo stoga jer ovaj sustav dolazi uvijek uparen s s digitalnim virtualnim kokpitom, koji se može individualno konfigurirati. S ekranom od 10,25 inča, njegov je zaslon jedan od najvećih u segmentu i nudi izbor od pet različitih izgleda koji se kreću u rasponu od Klasičnog - koji prikazuje i veliki brzinomjer i brojač okretaja - do Osnovne, Moderne i Sport, kao i Proširenog izgleda, što prikazuje kartu iz navigacijskog sustava u velikoj mjeri. No niti ovaj manji standardni 6,5-inčni nije problem, ako niste prezahtjevan korisnik. Mjesta u kabini ima posve dovoljno za četiri osobe (i petu ako zatreba), a čak i viši vozači neće morati pogurnuti svoje sjedalo skroz do kraja, pa će gotovo uvijek ostati mjesta i za one putnike straga.

Što se motora u našem testnom modelu tiče, rekli smo već i na početku teksta da je riječ o jednolitrenom (999 cm³) trocilindričnom turbo benzincu snage 115 KS (85 kW), najvećeg okretnog momenta od zanimljivih 200 Nm pri 2000 do 3500 okr/min. Prijenos snage na prednje kotače s odvija putem 6-brzinskog ručnog mjenjača, koji je sasvim precizan, no kako trocilindraši obično nisu posve 'obdareni' elastičnošću želite li aktivnije sudjelovati u gustom gradskom prometu, punom naglih ubrzanja i kočenja, morati ćete se najčešće voziti u drugoj i trećoj brzini. Ipak, mislimo da vas to ne bi trebalo smetati, jer ako ništa drugo onaj, poznati zrnati zvuk trocilindičnog motora će mnogima biti jako privlačan. Snaga od 115 KS nije za odbaciti, pogotovo ako znamo da je krajnja brzina našeg testnog Kamiqa čak 194 km/h, makar zbog zakonske regulative to vam osim u Njemačkoj na autocestama, na dijelovima na kojima još nema ograničenja brzine, ionako neće nikada trebati. S druge strane ubrzanje od 0 do 100 km/h od 9,9 sekundi uopće nije loše, dapače. Emisije CO2 su u slučaju našeg testnog Kamiqa od 113 g/km (WLTP), a kako znamo da EU propisuje gornju granicu od 95 g/km od 2020., češki će proizvođač morati malo uskladiti ove brojke, no za vas kao korisnika to, posve smo uvjereni, neće pretjerano zabrinjavati. Rijetko koji proizvođač danas i ulazi u ove stroge okvire. Potrošnja, deklarirana prema Škodi je u kombiniranim uvjetima 5 litara benzina (WLTP) na 100 km, no te brojke uglavnom ovise o vašem stilu vožnje.

Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
  • Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
  • Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
  • Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
  • Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
  • Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS)
    +27
Škoda Kamiq Ambition 1.0 TSI (115 KS) Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.

Za kraj, naša testna izvedba Kamiqa Ambition 1.0 TSI sa 115 KS stoji s dodatnom opremom sa svim davanjima 147.809 kn.