Kompanije koje se bave razvojem samoupravljivih vozila značajno se oslanjaju na GPS za navođenje svojih vozila od točke A do točke B, no možda to ne bi trebali činiti, tvrdi Scott McIntosh, direktor opservatorija Nacionalnog centra za atmosfersko istraživanje u Coloradu
Razlog je poprilično evidentan a leži u činjenici da su sateliti u orbiti, koji šalju koordinate GPS sustavima na tlu, podložni utjecajima solarnih oluji i baklja, koje ih mogu u potpunosti onesposobiti.
Sunčane oluje rangiraju se u pet koraka, a najsnažnija je sposobna prodrijeti i do površine Zemlje, te uništiti naponske mreže, radio komunikaciju i električne sustave.
Srećom, raspolažemo i satelitom koji nadzire ponašanje Sunca, te je sposoban upozoriti na nalet izboja opasnih čestica do sat vremena prije njihovog kontakta s našim planetom. Na ovaj način, koncem prošle godine, kontrolori leta uspjeli su preusmjeriti letove iz opasne zone kraj polova te izbjeći potencijalnu katastrofu.
Trenutno se nalazimo u mirnom razdoblju, piše Bloomberg, Ovakvi periodu traju u 11-godišnjim ciklusima. Posljednji vrhunac zabilježen je 2014, što znači da bismo trebali biti sigurni do 2025., taman kad će na ulicama vjerojatno biti milijuni samoupravljivih vozila.
McIntosh vjeruje kako ćemo u budućnosti stoga imati, baš poput vremenske - svemirsku prognozu.