U tvrtki ACI, hrvatskom sustavu marina, za sada nema značajnijih otkazivanja vezova i odlazaka plovila u vlasništvu ruskih državljana, na koje se odnosi oko jedan posto od ukupnog broja sklopljenih ugovora o godišnjem vezu, objavio je u ponedjeljak ACI putem Zagrebačke burze
U toj obavijesti u povodu rusko-ukrajinske krize iz ACI-ja navode da se u odnosu na ukupan broj sklopljenih ugovora o godišnjem vezu u ACI sustavu oko jedan posto ugovora trenutno odnosi na one sklopljene s ruskim državljanima, dok je broj sklopljenih ugovora za godišnje vezove s ukrajnskim državljanima višestruko manji.
Naglašavajući da je trenutno teško predvidjeti u kojem će se smjeru razvijati situacija u Ukrajini te posljedično u Europi i svijetu, iz ACI-a ističu da se usluge godišnjeg i mjesečnog veza u pravilu plaćaju unaprijed.
"Dakle, rizik od nenaplate potraživanja za sada nije značajan", zaključuju iz ACI-ja.
Prema ranije objavljenom financijskom izvješću, ACI je u 2021. ostvario prihode od prodaje u iznosu od 205,6 milijuna kuna, što je za 36 milijuna kuna ili 21 posto više nego godinu ranije.
Neto dobit ACI-ja je lani iznosila 13,4 milijuna kuna, što je znatno više od dobiti od 198 tisuća kuna ostvarene 2020. godine.
"Na dan 31. prosinca 2021. godine u marinama je na godišnjem vezu zabilježeno 3.290 plovila što u odnosu na isti dan usporednog razdoblja, kada ih je bilo 3.346, čini 56 plovila manje", napisali su iz ACI-ja u financijskom izvješću za prošlu godinu.