Argentina je u ponedjeljak potpisala sporazum s američkim hedge fondovima kojim će riješiti dugotrajni spor oko isplate milijardi dolara dugova i tako se ponovno moći zaduživati na svjetskim financijskim tržištima
Argentina će prema ugovoru isplatiti 4,6 milijardi dolara fondovima koji su tužili državu. Ti fondovi su jeftino kupili argentinske obveznice nakon što je zemlja objavila bankrot 2001. godine, a potom odbili restrukturirati dugove, tražeći od vlade da ih u potpunosti isplati.
Prethodna vlada predsjednice Cristine Fernández de Kirchner odbila je pregovarati s investitorima, nazvavši ih 'lešinarskim fondovima'.
Sporazum je pobjeda za Mauricija Macrija, koji je u prosincu postao argentinski predsjednik i u odnosu na svoju prethodnicu promijenio stav u sporu s investitorima.
'Veliko mi je zadovoljstvo objaviti da je 15-godišnja bitka između Argentine i Elliott Managementa, na čelu s Paul Singerom, sada na dobrom putu da se riješi', kazao je Daniel Pollack, posrednik suda po službenoj dužnosti. Dugogodišnji spor s fondovima NML Capital i Aurelius Capital Management ograničio je pristup zemlje međunarodnim tržištima kredita.
Dopisnik BBC-a iz Južne Amerike Daniel Gallas rekao je da ima još puno posla za obaviti. Naime, nakon dogovora s hedge fondovima Macri mora uvjeriti Kongres da je to dobar sporazum za zemlju.
'Prethodna administracija Cristine Fernández de Kirchner donijela je zakon koji zabranjuje Argentini plaćanje hedge fondovima u smislu koji je danas dogovoren. Ako Macri želi ispuniti svoje obećanje o vraćanju Argentine na međunarodno tržište kredita, mora pridobiti političare da ukinu taj zakon', rekao je Gallas.
Ako Argentina finalizira dogovor s fondovima NML i Aurelius Capital, to bi moglo prisiliti i ostale vlasnike dugova na pregovore i značilo bi kraj 15-godišnje bitke koja je pretvorila zemlju u izopćenika na međunarodnim tržištima.
Dok su njezini latinoamerički susjedi imali pristup kreditima s kamatama od oko pet posto, Argentina je bila prisiljena plaćati najmanje dvostruko više.
Sporazum će također otvoriti put budućim međunarodnim investicijama jer će vratiti povjerenje u zemlji i njezino poštivanje vladavine prava.
No, ugovor će također imati političku cijenu za predsjednika Macrija, budući da borbu protiv 'grabežljivih fondova' mnogi smatraju pitanjem nacionalnog ponosa.