Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica porasle, nakon oštrog pada prošloga tjedna, a trgovalo se oprezno uoči izvješća o inflaciji i početka sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.
Dow Jones ojačao je 0,62 posto, na 33.944 boda, dok je S&P 500 porastao 0,24 posto, na 4.409 bodova, a Nasdaq indeks 0,18 posto, na 13.685 bodova.
Rast indeksa uglavnom se zahvaljuje korekciji cijena dionica, nakon oštrog pada prošloga tjedna, jer nije bilo značajnijih vijesti koje bi promijenile raspoloženje na tržištu.
Ulagači su oprezni jer će ovoga tjedna biti objavljeno izvješće o potrošačkim cijenama u SAD-u u lipnju, koje će pokazati nastavlja li se trend popuštanja inflacijskih pritisaka. O tome će ovisiti daljnje odluke američke središnje banke o kamatama.
Na sjednici u lipnju čelnici Feda ostavili su kamate nepromijenjene dok se ne vidi kako će dosadašnje zaoštravanje monetarne politike utjecati na gospodarstvo i inflaciju. Analitičari smatraju da je gotovo sigurno da će Fed na sjednici ovoga mjeseca dodatno povećati kamate za 0,25 postotnih bodova. Ulagači su oprezni i zbog toga što će ovoga tjedna kompanije i banke početi objavljivati izvješća o poslovanju u drugom tromjesečju. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija u proteklom kvartalu bile 6,4 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,23 posto, na 7.273 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,45 posto, na 15.673 boda, a pariški CAC 0,45 posto, na 7.143 boda.
Azijske burze prate rast Wall Streeta
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer se ulagači nadaju novim poticajnim mjerama u kineskom gospodarstvu, ali i da se bliži kraj podizanju kamata u SAD-u. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u plusu 0,7 posto, ojačavši drugi dan zaredom. Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,4 i 1,5 posto.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje nadi ulagača da će kineske vlasti uvesti nove mjere kako bi potaknule rast gospodarstva, s obzirom da ono nije u zamahu kakav se očekivao nakon ukidanja restriktivnih covid mjera.
Jučer objavljeni podatak o padu proizvođačkih cijena za 5,4 posto na godišnjoj razini pokazuje da vlasti nemaju problema s rastom cijena i da imaju dovoljno prostora za daljnje poticajne monetarne mjere. Pozitivno na tržišta utječe i jučerašnji rast Wall Streeta.
Dolar oštro pao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala, nakon poruka dužnosnika Feda. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 101,88 bodova, blizu najniže razine u dva mjeseca, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,36 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 142,45 na 141,45 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1005 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0960 dolara.
Cijene su nafte, pak, nadoknadile jučerašnje gubitke. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,58 posto, na 78,15 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,63 posto, na 73,45 dolara.