Hrvatska Vlada i 10 banaka priopćile su u ponedjeljak da su obustavljena četiri arbitražna postupka koje su OTP Bank Plc, Erste Group Bank, Raiffeisen Bank International i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria i Zagrebačka Banka d.d. vodili protiv RH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u vezi s prisilnom konverzijom kredita u švicarskim francima
'Vlada Republike Hrvatske i OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG i Zagrebačka Banka d.d., INTESA SANPAOLO HOLDING INTERNATIONAL S.A. Luxembourg i Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb su s danom 30. lipnja 2021. obustavili četiri arbitražna postupka koje su OTP Bank Plc, Erste Group Bank AG, Raiffeisen Bank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d., UniCredit Bank Austria AG i Zagrebačka Banka d.d. vodili protiv Republike Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID)', stoji u priopćenju Vlade RH .
S istim datumom, INTESA SANPAOLO HOLDING INTERNATIONAL S.A. Luxembourg i Privredna banka Zagreb d.d. te SberbankEurope AG i Sberbank d.d. Zagreb, koje su najavile mogućnost pokretanja takvih postupaka, konačno su se odrekle takve mogućnosti. Navedeno se odnosi i na postupak koji su Raiffeisenbank International AG i Raiffeisenbank Austria d.d. vodile na Trgovačkom sudu u Zagrebu.
Svi spomenuti postupci vodili su se u vezi s izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama iz 2013. i 2015., a slijedom kojih je u konačnici izvršena konverzija kredita u švicarskim francima.
Vlada cijeni konstruktivan pristup kreditnih institucija otvorenim pitanjima, prepoznavanje pozitivnih učinaka politike Vlade usmjerene usklađivanju s pravnom stečevinom Europske unije te provedbi aktivnosti usmjerenih uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Kreditne institucije odaju priznanje Vladi na predanosti rješavanju otvorenih pitanja te naporima koje Vlada ulaže u stvaranje poticajnog poslovnog okruženja.
Dva arbitražna postupka (Addiko Bank AG i Addiko Bank d.d. te Société Générale S.A. protiv Republike Hrvatske) i jedan postupak na Trgovačkom sudu u Zagrebu (Addiko Bank d.d. protiv Republike Hrvatske) se nastavljaju te će Vlada u suradnji s Državnim odvjetništvom, sukladno Zakonu o državnom odvjetništvu, i u nastavku tih postupaka poduzimati sve radnje radi zaštite imovinskih interesa države.
Inače, početkom veljače ove godine potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić izvijestio je da je postignut dogovor sa šest banaka oko arbitražnih postupaka vezanih uz konverziju kredita u CHF, pri čemu se sa četiri banke suspendiraju postupci pokrenuti protiv RH, čime je otklonjena potencijalna obaveza državnog proračuna u iznosu od najmanje 2,5 milijarde kuna.
Temeljem postignutog dogovora, u četiri postupka pred ICSID-om odmah je nastupila suspenzija, to jest zaustavljeni su svi procesi u pokrenutim postupcima Zagrebačke, Raiffeisen, Erste i OTP banke, a dogovor se odnosi i na Privrednu banku Zagreb (PBZ) i Sberbanku, iako one nisu pokrenule postupke.
Tada je Marić kazao i da ICSID ima određene procedure koje bi trebale trajati oko šest mjeseci, unutar kojih je potrebno ispuniti sve korake, nakon čega bi trebalo doći do trajnog odustajanja od arbitražnih postupaka i bilo kakvih eventualnih budućih sporova.
Istaknuo je i da je dogovorom otklonjena potencijalna obaveza državnog proračuna u iznosu od najmanje 2,5 milijarde kuna. Pritom, 482 milijuna kuna se odnosi na tužbe ispred Trgovačkog suda u Zagrebu, a oko dvije milijarde pred sudom u Washingtonu. Do sada, po osnovi slučajeva tužbi banaka pred ICSID-om, RH je za troškove suda, odvjetnika, vještaka i sl. platila oko 127 milijuna kuna, izvijestio je u veljači Marić.