Devet međunarodnih banaka koje posluju u srednjoj i istočnoj Europi udruženim je snagama uputilo poziv Europskoj središnjoj banci (ECB) da poveća pomoć toj regiji, pišu u četvrtak europski mediji.
Najzaslužniji za okupljanje banaka u najnovijem pozivu ECB-u austrijski je Raiffeisen International, uz kojeg su se u osmočlanoj skupini našle još talijanske banke UniCredit i Intesa Sanpaolo, austrijska Erste Bank, francuska Societe Generale, belgijska KBC, njemačka Bayern Landesbank, švedska Wedbank te grčka EFG Eurobank
Navedene banke smatraju da financijska sredstva za poticanje likvidnosti i pokretanje zajmodavnih aktivnosti ne bi trebala biti ograničena samo na nove članice EU-a, nego da bi ih trebalo ponuditi i zemljama koje nisu članice 27-članog bloka, poput Srbije i Ukrajine, prenosi Financial Times.
"Pedeset godina smo se borili, mnogi među nama, da se navedene zemlje izbave od komunizma a sada kada imamo slobodno tržišno gospodarstvo u toj regiji ne možemo ih ostaviti same u iznimno teškim vremenima", kazao je Herbert Stepić, izvršni direktor Raiffeisen Internationala.
Njegovi komentari uslijedili su netom nakon što je Europska komisija objavila najnovije prognoze za gospodarstvo u kojima predviđa da će bruto domaći proizvod EU-a u 2009. biti smanjen za 1,8 posto.
U nizu novih loših vijesti, u srijedu se na meti agencije za kreditne rejtinge Standard & Poor's našla treća po redu zemlja članica eurozone Portugal
Odgovarajući na nove pozive za pojačanom ulogom ECB-a na području nadzora europskog financijskog sektora, bančin predsjednik Jean-Claude Trichet ponovio je da postojeći EU sporazumi već sadrže klauzulu koja zemljama članicama daje pravo da ojačaju svaku bančinu ovlast.
U nastupu pred zastupnicima Europskog parlamenta, Trichet je kazao kako je osobno spreman preuzeti nove odgovornosti u nadzoru banaka, no istaknuo je kako upravno vijeće sastavljeno od predstavnika svih 16 članica eurozone tek mora usuglasiti zajedničko stajalište.