Cijene zlata dosegnule su rekordne razine dok su cijene aluminija porasle nakon što je Donald Trump najavio uvođenje novih carina od 25 posto na uvoz čelika i aluminija u SAD, uzdrmavši pritom financijska tržišta
Zbog bijega ulagača u sigurna utočišta spot cijena zlata porasla je za više od jedan posto, dosegnuvši 2896 dolara po unci, čime je nadmašena rekordna vrijednost postavljena u petak. Zlato bilježi stalan rast posljednjih tjedana zbog sve većih zabrinutosti oko utjecaja Trumpove politike. Od početka godine cijena mu je porasla za 10 posto, nakon što je 2024. završila na razini od 2623 dolara po unci, piše Guardian.
Cijene aluminija također su zabilježile rast jer su ulagači strahovali da bi nove carine mogle izazvati poremećaje u opskrbi i negativno utjecati na gospodarski rast, što bi smanjilo potražnju za tim metalom. Tromjesečni ugovor za aluminij na Londonskoj burzi metala ojačao je za 0,3 posto, dosegnuvši 2635 dolara po toni.
Obraćajući se novinarima u zrakoplovu Air Force One, američki predsjednik najavio je da će reciprocitetne carine biti objavljene u utorak ili srijedu te da će stupiti na snagu gotovo odmah, prateći stope carina koje primjenjuju druge zemlje. 'Vrlo jednostavno, ako oni naplaćuju nama, mi naplaćujemo njima', izjavio je Trump.
SAD uvozi puno metala
Najveći izvoznici čelika u SAD-u su Kanada, Brazil, Meksiko, Južna Koreja i Vijetnam, prema podacima američke vlade i Američkog instituta za željezo i čelik. Kanada je također glavni dobavljač uvoznog aluminija.
'Američki proizvođači vjerojatno će se suočiti s višim troškovima zbog ovih carina od 25 posto', rekao je Daniel Hynes, viši robni strateg u banci ANZ u Sydneyju. 'Ovisnost SAD-a o uvozu metala znatna je: otprilike 40-45 posto za aluminij i 12-15 posto za čelik.'
Analitičari iz Jefferiesa, Chloe Lemarie i Ben Brown, izjavili su da će nove carine na metale vjerojatno imati manje razoran učinak od prestanka uvoza titana iz Rusije, a koji je često bio dva do tri puta jeftiniji od alternativnih izvora. Ipak, istaknuli su da će carine i dalje predstavljati izazov za lanac opskrbe civilnog zrakoplovstva.
Ministarstvo industrije Južne Koreje priopćilo je u ponedjeljak da je održan hitan sastanak s proizvođačima čelika u Seulu radi razgovora o mjerama za smanjenje utjecaja mogućih carina. Dionice Hyundai Steela, najstarije južnokorejske čeličane, pale su čak za 2,9 posto.
Tvrtka, koja opskrbljuje čelikom Hyundaijeve i Kijine tvornice automobila u SAD-u, prethodno je najavila da razmatra mogućnost izgradnje nove čeličane u Americi.
Australski ministri planiraju zatražiti izuzeće od američkih carina na čelik i aluminij. Premijer Anthony Albanese najavio je da će se u nadolazećem razgovoru s Trumpom zalagati za 'slobodnu i poštenu trgovinu' između Australije i SAD-a.
Dolar raste
U međuvremenu, američki dolar u ponedjeljak je porastao za 0,2 posto u odnosu na košaricu vodećih svjetskih valuta, a prinosi na američke državne obveznice, poznate kao trezorske obveznice, također su porasli.
Trump je u nedjelju izjavio da njegova administracija analizira evidenciju isplata američke riznice radi potencijalnog otkrivanja prijevara, sugerirajući pritom da bi stvarni dug SAD-a mogao biti manji nego što se službeno smatra. Prema podacima američke riznice, javni dug SAD-a iznosi 36 bilijuna dolara, što je više od 120 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP-a).
Također je američki predsjednik otkrio da dužnosnici administracije pregledavaju evidenciju javne potrošnje da bi identificirali potencijalne slučajeve rasipnog trošenja. Posebna pozornost posvećena je isplatama duga. 'Čak pregledavamo i isplate vezane uz riznice', rekao je Trump. 'Možda se ovdje krije problem – možda ste već čitali o tome. To bi mogao biti zanimljiv slučaj.'
Tvrdi da otkrivaju nepravilnosti
'Postoji mogućnost da mnoge od tih stavki nisu točno evidentirane. Drugim riječima, otkrivamo određene nepravilnosti, što bi moglo značiti da imamo manje duga nego što se ranije mislilo', dodao je.
Još uvijek nije jasno odnosi li se Trumpova izjava na otplatu javnog duga ili na druge isplate koje je izvršilo ministarstvo financija. Prema neovisnim procjenama proračunskih nadzornika, njegovi prijedlozi za smanjenje poreza mogli bi povećati javni dug za bilijune dolara.