Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila zaključak o načinu postupanja prilikom ugovaranja poslova u javnoj nabavi radi ublažavanja posljedica poremećaja cijena građevinskog materijala i proizvoda
Ovim zaključkom omogućuje se korekcija troškovnika u poslovima javne nabave koji su u tijeku kao i mogućnost određivanja promjenljivih cijena kod ugovaranja budućih poslova.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić rekao je da se zaključak donosi radi ublažavanja posljedica aktualne situacije nastale uslijed globalnih poremećaja na tržištima građevinskog materijala i proizvoda kao i eskalacije njihovih cijena.
'Poštujući odredbe Zakona o javnoj nabavi naručitelji imaju mogućnost pristupiti izmjenama ugovora u mjeri u kojoj je to opravdano za ublažavanje posljedica ove situacije koja se odrazila kroz promjenu cijena građevinskih radova i materijala', rekao je Ćorić.
Naglasio je da će naručitelji koji imaju ugovore sklopljene u postupcima javne nabave zajedno s ugovarateljima moći pristupiti analizi ugovorenih jediničnih cijena građevinskih materijala i proizvoda za neizvršene ugovore o javnoj nabavi, kako bi utvrdili one stavke na koje je promjena cijena utjecala više od 10 posto.
To znači da će se troškovnici vezani uz navedene ugovore moći korigirati uz osiguranje revizijskog traga kojim se opravdava tražena izmjena. Na temelju Vladinog zaključka moći će se izmijeniti i okvirni sporazumi sklopljeni u postupcima javne nabave.
Za postupke javne nabave koji su u tijeku i koji će tek biti pokrenuti, za svaki konkretan slučaj nabave naručitelji se pozivaju da u dokumentaciji o nabavi utvrde mogućnost utvrđivanja promjenjive cijene ponude i uvjete njene izmjene tijekom izvršenja ugovora kako bi umanjili, odnosno uklonili potencijalne rizike.
Time je vlada prihvatila apele Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore, koji već duže vremena upozoravaju na neodrživost poslova u javnoj nabavi ugovorenih po 'starim' cijenama s obzirom na snažan rast cijena građevinskog materijala.
Prema podacima Londonske burze koje u obrazloženju zaključka navodi Vlada, cijena bakra je u godinu dana porasla za 44,4 posto, aluminija 59,7, a čelika 56 posto. Na godišnjoj razini šperploča je poskupjela 81,7 posto, konstrukcijski čelik 64,7 posto i piljeno drvo 64,2 posto.
Krajem 2020. i u 2021. godini došlo je i do nezapamćeno velikog porasta cijena polimera i nemogućnosti opskrbe tržišta potrebnim količinama. Takva situacija je izazvala velike probleme na tržištu, posebno u realizaciji ugovorenih poslova. Neki proizvođači plastičnih cijevi, obustavili su ugovorene isporuke po cijenama prije poskupljenja sirovina.
Zahtjev za nadoplatu zbog poskupljenja sirovina i prijevoza najavili su i izvođači gradnje Pelješkog mosta. Prema pisanju Jutarnjeg lista financijski zahtjevi kineske tvrtke CRBC i austrijskog Strabaga teški su oko 500 milijuna kuna. No ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković ne očekuje dodatne troškove na tom projektu.
'Što se tiče samog Pelješkog mosta, ono što znam, most je ugovoren davno prije tog poskupljenja tako da nikakve velike iznose u ovom trenutku ne očekujemo ni na mostu ni na pristupnim cestama', istaknuo je ministar.
Objasnio je da se govori o povećanju cijena koje se drastično dogodilo u zadnjih godinu dana te da se to zato neće reflektirati niti će biti veliki iznos na samom Pelješkom mostu, dodajući i da on ne odlučuje o tome, nego da je to stvar analize.