Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle jer je sve više pokazatelja da se globalno gospodarstvo izvlači iz recesije, a brojne ponude za preuzimanje kompanija pokazuju da su cijene, unatoč snažnom rastu posljednjih mjeseci, na primamljivim razinama
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna porastao 2,24 posto, na 9.820 bodova, najvišu razinu u posljednjih 11 mjeseci. S&P 500 indeks skočio je, pak, 2,45 posto, na 1.068 bodova, dok je Nasdaq indeks osvojio 2,50 posto, dosegnuvši 2.132 boda.
S&P 500 indeks sada je viši za otprilike 18 posto u odnosu na početak godine, dok je u odnosu na početak ožujka, kada je pao na najnižu razinu u 12 godina, u plusu za 58 posto.
Na samom početku prošloga tjedna ulagače je ohrabrio predsjednik američke središnje banke Ben Bernanke kazavši kako je najgora recesija u SAD-u od 1930-ih godina 'vrlo vjerojatno' završila, premda još ima problema, kao što je visoka nezaposlenost.
Američki bruto domaći proizvod već dulje vrijeme pada, a većina analitičara očekuje njegov rast u trećem tromjesečju, što bi značilo da je recesija službeno završena. Zaredali su podaci koji to i potvrđuju. Tako je u kolovozu, drugi mjesec zaredom, industrijska proizvodnja u SAD-u porasla 0,8 posto, što je iznad očekivanja analitičara.
U istom je mjesecu prodaja na malo porasla snažnih 2,7 posto, što je njezin najveći skok u tri godine. Čak ako se isključi prodaja automobila, koju je potaknuo vladin program 'Gotovina za olupine', potrošnja je porasla osjetnih 1,1 posto, znatno više od 0,4 posto, koliko su očekivali analitičari.
To je, zajedno sa slabljenjem dolara, potaknulo rast cijena nafte i sirovina, pa se terminska cijena 'crnog zlata' prošloga tjedna ponovno probila iznad razine od 72 dolara po barelu, dok je cijena zlata dosegnula 1.020 dolara po unci, najvišu razinu u 18 mjeseci.
'Dolar je i dalje pod pritiskom. To potiče rast cijena sirovina, što pozitivno utječe na dionice u industrijskom sektoru', objašnjava Michael James, direktor u banci Wedbush Morgan.
Uz rast potražnje, na industrijski sektor pozitivno utječe i slabljenje dolara jer time američki proizvodi postaju izvozno konkurentniji. Zahvaljujući tome, energetski i industrijski sektor bili su prošloga tjedna među najvećim dobitnicima.
Pozitivno na tržište utječe i nastavak vala ponuda za preuzimanje, što pokazuje da su cijene dionica i dalje primamljive, premda su u posljednjih šest mjeseci porasle više od 50 posto.
Tako je prošloga tjedna objavljeno da kineski državni fond kani kupiti udjel u američkoj energetskoj kompaniji AES Corp. Cijena dionice AES-a porasla je 4,5 posto.
Još je snažnije, više od 10 posto, poskupila dionica Sprint Nextela nakon vijesti da Deutsche Telekom razmatra mogućnost kupnje te američke kompanije. Adobe Systems ponudio je, pak, 1,8 milijardi dolara za preuzimanje softverske kompanije Omniture...
'Aktivnosti preuzimanja i spajanja ponovno oživljavaju. Vijest o AES-u potaknula je cijeli uslužni, ali i financijski sektor'. kaže Owen Fitzpatrick, direktor u tvrtki Deutsche Bank Private Wealth Management.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,21 posto, na 5.172 boda. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 1,40 posto, na 5.703 boda, dok je pariški CAC skočio 2,49 posto, na 3.827 bodova.
Međutim, na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna pao 0,7 posto, na 10.370 bodova.