Europska komisija je pripremila 'vrlo kritično' izvješće o provedbi hrvatskih reformi u sklopu napora na smanjenju makreokenomskih neravnoteža, doznaje se u ponedjeljak u Komisiji
Komisija je pripremila izvješće u sklopu nadzora mjera usmjerenih prema smanjenju makroekonomskih neravnoteža. Riječ je o prvom takvom izvješću, a sljedeće će biti pripremljeno u siječnju.
Izvješće je predstavljeno u ponedjeljak na sastanku Odbora za ekonomsku politiku (EPC), savjetodavnog tijela Vijeća i Komisije. EPC čine po dva predstavnika iz svake zemlje članice, predstavnici Komisije i Europske središnje banke. Uloga EPC-a je da pomaže u koordinaciji ekonomskih politika zemalja članica i da savjetuje Komisiju i Vijeće za ekonomiju i financije (ECOFIN). Sastanci se održavaju iza zatvorenih vrata.
'Izvješće je vrlo kritično, ne pretjerano za čitanje, ali je fer', rekao je Hini izvor iz Komisije.
Dodao je da se slab napredak u ispunjavanju preporuka može razumjeti s obzirom na kratkoću vremena
'Ne može se reći da uopće nama napretka. Napredak postoji, ali je nejednak. Primjerice postignut je napredak u pitanju reforme tržiša rada', rekao je izvor, dodajući da su u još nekim područjima napravljeni mali koraci, da se najavljuju nove mjere. 'Ali, mi želimo vidjeti veći napredak', dodao je.
Izvor ističe da se od Hrvatske očekuje da napravi plan temeljite revizije rashoda i plan u kojem će se obvezati da će poduzeti mjere na smanjenju rashodovne strane i u kojim rokovima.
U Komisiji kažu da se kasni i s reformama mirovinskogo sustava, posebice u vezi s prijevremenim umirovljenjima određenih kategorija, poput policajaca i vojnika.
Europska komisija je u ožujku utvrdila postojanje prekomjerne makroekonomske neravnoteže u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji.
Komisija stoga prati ispunjavanje akcijskih planove koje su te zemlje izradile za smanjenje tih neravnoteža i tri put godišnje radi izvješće o tome.
O izvješću Komisije raspravljat će se na sljedećem sastanku ECOFIN-a koji se održava 7. studenoga.