Zagrebački hotel Esplanade unatoč pokrenutom postupku predstečajne nagodbe posluje bolje nego ikad, a dobre rezultate iz prošle godine nastavio je bilježiti i u siječnju, s povećanjem ukupnih prihoda od 50 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, doznaje se od direktora tog hotela Ivice Maxa Krizmanića.
Povećanje prihoda Esplanade je u siječnju zabilježio u svim segmentima poslovanja, pa su tako prihodi od noćenja porasli 31 posto, od restoranskog dijela 47 posto, a od kongresa za čak 230 posto, ističe Krizmanić, vjerujući da će sličan trend nastaviti i u veljači.
"Bilježimo bolje rezultate u postocima popunjenosti hotela u odnosu na protekle godine, a 2014. smo završili sa 66-postotnom godišnjom popunjenošću hotela tj. povećanjem u odnosu na odličnu 2013., kada je popunjenost bila 62,3 posto", ističe Krizmanić.
Iako je povećanje međustope PDV-a na turizam i ugostiteljstvo sa 10 na 13 posto izravno utjecalo na smanjenje dobiti Esplanade u usporedbi s 2013. za 1,8 milijuna kuna, ipak su, kako kaže, prošlu godinu završili i s blagim porastom dobiti.
Krizmanić je ponosan na rezultate u posljednje tri godine, jer je profitabilnost hotela povećana za više od 80 posto u usporedbi s razdobljem prije osamostaljenja, (hotelom je ranije upravljao strani hotelski lanac). Zbog povećanja obujma posla i održavanja visokih standarda i kvalitete usluge, zadnjih godina zaposlili su 10-ak novih djelatnika, kojih je sada ukupno oko 145.
Ove godine očekuju porast popunjenosti hotela na 68 posto te profita za 3,2 posto u odnosu na 2014. "Cijene će ostati na razini prošle godine, jer to određuje tržište i konkurencija u Zagrebu, iako bi u nekoj drugoj razvijenijoj destinaciji cijene bi mogle biti i oko četiri puta više", kaže Krizmanić najavljujući da će i ove godine nastaviti ulagati u održavanje hotela, i to otprilike 1,4 milijuna kuna.
Predstečajna ne bi trebala utjecati na poslovanje
Postupak predstečajne nagodbe za Esplandu je otvoren početkom ove godine, zbog ukupnog duga od 424,5 milijuna kuna prema vjerovnicima. Najveći vjerovnici društva su financijske institucije Danski fond i Heta Asset Resolution AG, te hotelska menadžment kompanija Regent A/S.
"Iako poslujemo bolje nego ikad, zbog određenih obveza iz prošlosti te okončanjem postupka s bivšim poslovnim partnerom Regent A/S, a u kojem smo se našli zbog nemogućnosti postizanja mirnog rješenja spora, stvorila se nepovoljna strukturi obveza", kaže Krizmanić, ocijenivši i da "sam postupak predstečajne nagodbe ne bi trebao imati izravne učinke na poslovanje hotela obzirom da nije pokrenut zbog nesposobnosti za plaćanje ili nelikvidnosti nego zbog insolventnosti po osnovi prezaduženosti".
Tome dodaje i da će hotel sve tekuće obveze uredno moći podmirivati iz poslovanja, a da je s vlasnicima društva dogovoren i dodatni zajam od oko 162 milijuna kuna za financijsko i operativno restrukturiranje.
Na pitanje želi li vlasnik (od 2003. to je Austrijanac Herbert Haselbacher) prodati hotel, Krizmanić odgovara da koliko je njemu poznato vlasnik ne razmišlja o prodaji hotela. "Kao što je već razvidno iz javno dostupnih podataka na Fini, vlasnici hotela i njihova povezana društva uložili su znatna financijska sredstva u projekt Hotel Esplanade u Zagrebu znajući da je riječ o dugoročnoj investiciji gledajući s aspekta brzine povrata uloženog, pa u tom smislu je apsolutno razumljiv stav vlasnika da ne ide u prodaju hotela unatoč činjenici otvaranja postupka predstečajne nagodbe", rekao je Krizmanić.