VIŠEGODIŠNJI PREGOVORI

EU i Kina nadomak dogovoru o okviru za ulaganja

29.12.2020 u 12:16

Bionic
Reading

Kina i EU vjerojatno će ovog tjedna postići dogovor kojim će se europskim tvrtkama omogućiti bolji pristup kineskom tržištu, poboljšati uvjeti tržišnog natjecanja i zaštiti ulaganja EU-a u Kinu, rekli su europski dužnosnici

Razgovori o investicijskom sporazumu započeli su još 2014., ali godinama su tapkali u mjestu, uz tvrdnje EU-a da Kina ne ispunjava obećanje o ukidanju ograničenja na europska ulaganja.

Napetosti u odnosima sa SAD-om možda su pripomogle promjeni kineske pozicije i Peking i Bruxelles mogli bi postići dogovor, rekli su u ponedjeljak europski dužnosnici.

„Razgovori su pri kraju. Ima razloga za optimizam, ostalo je samo nekoliko sitnih detalja koje treba razraditi", objasnio je jedan europski dužnosnik.

"Kako sada stvari stoje, politički sporazum EU-a i Kine bit će potpisan u srijedu“, dodao je.

Drugi dužnosnici upućeni u razgovore rekli su da će Kina tim sporazumom tvrtkama iz EU-a otvoriti svoju industriju, ali i građevinski, oglašivački, te sektore zračnog prometa, pomorskog prijevoza, telekomunikacija i, donekle, računalstva u oblaku.

„Dobivamo puno bolji pristup tržištu i zaštitu naših ulaganja u Kini. Na boljem pristupu tržištu radimo već dugi niz godina, a Kinezi su nam sada u prilično velikoj mjeri izašli u susret", istaknuo je visoki europski dužnosnik.

Europske kompanije više ne bi bile obavezne prenositi tehnologiju svojim kineskim partnerima a sporazum skicira i kaznene mjere za kineske državne tvrtke u slučaju kršenja ravnopravnog natjecanja na kineskom tržištu, te pravila o transparentnosti državnih subvencija.

Prema dogovoru, Kina bi se obavezala i na poštivanje smjernica Međunarodne organizacije rada (ILO) o prisilnom radu.

Kina je željela pristup energetskom tržištu EU-a, ali Bruxelles je zbog osjetljivih pitanja nacionalne sigurnosti ponudio pristup tek malom dijelu sektora obnovljive energije, i to samo na uzajamnoj osnovi, rekli su dužnosnici.

Razgovori o zaštiti ulaganja bit će, pak, vjerojatno nastavljeni iduće godine i zaključeni kasnije, u dogovorenom roku.

Ako u srijedu zaista bude postignut politički dogovor, njegovo bi prenošenje u pravne tekstove moglo potrajati nekoliko mjeseci. Zajedno s postupkom ratifikacije, to bi moglo značiti da će sporazum stupiti otprilike za godinu dana, rekli su dužnosnici.

Predstavnici vlada EU-a razgovarali su u ponedjeljak u Bruxellesu o dogovoru i nijedna zemlja nije imala značanijih prigovora, dodali su.

Poljska je sugerirala da bi EU trebao pričekati i razgovarati o dogovoru s kabinetom novoizabranog američkog predsjednika Joea Bidena, ali druge zemlje nisu dijelile to mišljenje.

Peking je u utorak signalizirao da priželjkuje skori dogovor s EU-om.

"Nadamo se da će dogovor uskoro poprimiti konkretnije obrise", rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin, dodajući da je u posljednje vrijeme postignut "ogroman napredak".