Europske dionice ojačale su u petak nakon što su najnoviji podaci iz SAD-a pokazali neočekivano snažan rast zaposlenosti u prošlom mjesecu, sugerirajući nastavljeni oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva
Ključni europski indeksi londonski Ftse, frankfurtski DAX i pariški CAC bili su plusu jedan posto, pri čemu je Ftse iznosio 5.344 boda, DAX 5.708 bodova a CAC 3.106 bodova.
Američka vlada objavila je u četvrtak da je u rujnu neto u SAD-u otvoreno 103 tisuće novih radnih mjesta. Očekivao se njihov znatno skromniji rast, za samo 60 tisuća. Stopa nezaposlenosti ostala je nepromijenjena na 9,1 posto.
Taj je podatak ohrabrio tržišta, stišavajući bojazni da bi najveće svjetsko gospodarstvo moglo ponovno kliznuti u recesiju.
Tako su u prvi plan ponovo izbile dionice cikličkih sektora, povezanih s gospodarskim rastom. Proizvođači automobila Peugeot i Renault bili su tako u plusu 3,7 odnosno 3,2 posto, rudarski div Rio Tinto 2,5 posto a Xstrata 3,6 posto.
U fokusu su i signali iz Europe o mogućoj dokapitalizaciji banaka. U četvrtak je tako predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso u jednom intervjuu kazao da će vladama članica Europske unije predložiti koordiniranu dokapitalizaciju banaka.
Europske vlade istodobno razmišljaju o tome da prisile banke da preuzmu veće gubitke na grčkim obveznicama, a razmišljaju i o oporezivanju financijskih transakcija.
U takvom je okruženju bankovni sektor bilježio miješanu izvedbu, pa je Commerzbank oslabio 1,6 posto dok je BNP Paribas bio u plusu 1,6 a Societe Generale 0,5 posto.
U međuvremenu je agencija Moody's u petak snizila rejting 12 britanskih banaka, što je pritisnulo dionice Royal Bank of Scotlanda i Lloyds Banking Groupa, za 3,5 odnosno 3,6 posto.
Zaposlenost u SAD-u povećana u rujnu iznad očekivanja
Zaposlenost u Sjedinjenim Državama porasla je u rujnu više no što se očekivalo, uz neto povećanje broja novih radnih mjesta za 103 tisuće, pokazali su u petak objavljeni podaci američke vlade.
Stopa nezaposlenosti ostala je nepromijenjena u odnosu na kolovoz i iznosila je 9,1 posto.
Ukupno su američki poslodavci u prošlom mjesecu neto otvorili 103 tisuće novih radnih mjesta. Ujedno je izmijenjena procjena o stagnaciji u kolovozu, te sada u ministarstvu procjenjuju da je ukupno neto otvoreno 57 tisuća novih radnih mjesta.
Privatni je sektor u prošlom mjesecu neto otvorio 137 tisuća novih radnih mjesta. Podatak za kolovoz revidiran je naviše, te se sada procjenjuje da ih je otvoreno 42 tisuće.
U javnom sektoru neto je zatvoreno 34 tisuće radnih mjesta a također je revidiran podatak za kolovoz i sada pokazuje otvorenih 15 tisuća radnih mjesta, u odnosu na ranije procijenjenih zatvorenih 37 tisuća.
Ukupno je u prošlom mjesecu u Sjedinjenim Državama bez posla bilo 14,0 milijuna ljudi, što znači da je njihov broj u osnovi ostao nepromijenjen u odnosu na kolovoz.
'Bio sam iznenađen Moody'sovim sniženjem rejtinga britanskih banaka. One su se našle u teškoćama vrlo rano i čini mi se da su sada u puno boljem stanju nego banke u eurozoni. U ovom trenutku prije bih kupio dionice RBS-a nego dionice bilo koje druge europske banke', naglasio je Blain.
Indeks tokijske burze Nikkei ojačao je za 1,0 posto na 8.605 bodova.
Euro ojačao, američki podaci o zaposlenosti poduprli rizična ulaganja
Euro je u petak na međunarodnim tržištima ojačao prema dolaru, nastavivši redati dobitke četvrti dan zaredom, zbog jačanja optimizma ulagača glede američkog oporavka nakon objave većeg broja novootvorenih radnih mjesta prošli mjesec u SAD-u.
Euro je tako tijekom dana prema dolaru ojačao 0,2 posto, na 1,3466 dolara na platformi za elektronsko trgovanje EBS. Time se poprilično udaljio od devetomjesečne najniže razine od 1,3145 dolara, na koliko se spustio u utorak, te je na putu da zabilježi prvi tjedni dobitak nakon dva uzastopna tjedna poniranja.
Dolar je pak bio na dobitku prema jenu od 0,1 posto i njime se trgovalo po 76,66 jena. I euro je ojačao prema jenu, za 0,4 posto, na 103,517 jena.
Zbog boljeg od očekivanog izvješća o zaposlenosti u SAD-u tolerancija prema riziku odmah je porasla, što je rezultiralo najvišom razinom eura prema dolaru u posljednjih tjedan dana i najvišom razinom dolara prema jenu u današnjoj trgovini.
"Sve u svemu, to govori o nastavku sklonosti prema riziku i da će SAD nadmašivati ostala razvijena gospodarstva. To znači da bi dolar mogao slabjeti a jen dobivati na vrijednosti, kako ulagači budu pokazivali veću sklonost prema rizičnim ulaganjima", kazao je Brian Dole, glavni strateg u Forex.com-u.
Premda ih je ohrabrilo najnovije izvješće o zaposlenosti, ulagači su ipak i dalje na oprezu.
"Novi podaci donekle smanjuju zabrinutost da se stanje na američkom tržištu pogoršava. Općenito, međutim, to i dalje nije tako velik broj novih radnih mjesta. Iako su bolji no što se očekivalo, podaci ipak nisu sjajni", kazao je John Doyle, valutni strateg u Tempus Consultingu u u Washingtonu.
U središtu pozornosti danas se našla i britanska funta, koja je dobila na vrijednosti prema dolaru i euru, uglavnom zanemarivši odluku agencije Moody's o snižavanju rejtinga nekolicine velikih britanskih banaka.
Funta je tako ojačala 0,8 posto, na 1,5565 dolara, odskočivši s najniže razine u 14 i pol mjeseci prema dolaru od 1,5270 dolara, na koliko se spustila u četvrtak nakon što je britanska središnja banka Bank of England zadržala kamatne stope na rekordno niskim razinama i najavila novi krug kvantitativnog ublažavanja radi podupiranja posrnulog gospodarstva.
Iz Japana je pak guverner tamošnje središnje banke Masaaki Shirakawa upozorio da jačanje jena ima goleme posljedice po njihovo gospodarstvo, tako da ne prestaje opasnost od jednostrane intervencije japanskih monetarnih vlasti.
Njemačka industrijska proizvodnja smanjena u kolovozu
Njemačka industrijska proizvodnja pala je u kolovozu 1,0 posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su u petak objavljeni službeni podaci, signalizirajući da dužničke nevolje u eurozoni počinju kočiti i najveće europsko gospodarstvo.
Ministarstvo gospodarstva i tehnologije ujedno je revidiralo podatke za srpanj, koji sada pokazuju rast proizvodnje za 3,9 posto, u odnosu na prvotno procijenjenih 4,0 posto.
Pritom su u ministarstvu pokušali ublažiti nepovoljan dojam izvješća ukazivanjem na dvomjesečne podatke, za srpanj i kolovoz, koji pokazuju rast proizvodnje za 2,8 posto u odnosu na prethodno dvomjesečno razdoblje. U kolovozu je proizvodnja pala ponajprije zbog ljetnih praznika, tvrde.
Priznaju ipak da će 'zbog slabljenja industrijskih narudžbi trend bilježiti blago silaznu putanju'.
Industrijske su narudžbe u kolovozu pale za 1,4 posto, pritisnute uglavnom slabom domaćom potražnjom, pokazali su podaci objavljeni u četvrtak.
Podršku euru u četvrtak je pružila najava Europske središnje banke (ECB) da će bankama ponuditi nove zajmove s rokovima otplate od 12 i 13 mjeseci, te da pokreće program kupovine pokrivenih obveznica vrijedan 40 milijardi eura.