Najveće europske pomorske luke bilježe oporavak nakon pandemijskih trzavica. Najveći igrači i dalje su nizozemske luke, a količina teretnog prometa najviše je pala u jednoj grčkoj luci. Hrvatskih luka pak, prema podacima Eurostata, nema na mapi
Eurostat je objavio podatke o pomorskom prometu u Europskoj uniji. U 2022. ukupni je bruto teretni promet u svim lukama EU-a procijenjen na 3,48 milijardi tona, što je rast od 0,8 posto u usporedbi s 2021.
S druge strane tržišni poremećaji uslijed pandemije doveli su do pada od 7,3 posto u 2020. u odnosu na 2019. Već sljedeća godina pokazala je djelomičan oporavak, s rastom od 3,9 posto.
Prema podacima Eurostata, u odnosu na 2007. količina bruto prevezenog tereta do 2022. rasla je 2,8 posto. Između 2015. i 2022. rast je iznosio 3,1 posto.
Nizozemska je i dalje glavni igrač na području pomorskog transporta tereta. Nizozemske luke – Rotterdam, Amsterdam i Zeeland – pretovarile su 565 milijuna tona robe, što je za devet milijuna tona više u odnosu na 2021. te 16 posto od ukupne količine prevezenog pomorskog tereta na razini EU-a.
Rotterdam u Nizozemskoj (427 milijuna tona), Antwerpen-Bruges u Belgiji (254 milijuna) i Hamburg u Njemačkoj (103 milijuna), sve tri na obali Sjevernog mora, i ove godine su se zadržale među tri najveće luke u Uniji (u smislu količine prevezenog pomorskog tereta i obujma kontejnera pretovarenih u lukama). U ovim lukama pretovareno je tako više od petine ukupne količine europskog pomorskog tereta.
Količina teretnog prometa najviše je pala u grčkoj luci Pireju (za 8,8 posto), Bremerhavenu u Njemačkoj (-8,6) i u Valenciji u Španjolskoj (-7,1). S druge strane je najviše porasla u poljskoj luci Gdanjsku (+40,3 posto), u španjolskoj Cartageni (+17,3) i rumunjskoj Constanti (+15,2). Nijedna hrvatska luka se prema podacima Eurostata nije našla na mapi najvećih u Uniji.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite li dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'