Odbor za proračune Europskog parlamenta usvojio je proračunske amandmane na 167 milijardi eura vrijedan prijedlog europskog proračuna za 2021. godinu, kojima traži snažniji proračun koji će moći odgovoriti na zdravstvenu i gospodarsku krizu bez presedana. Kao izvjestitelj Europske pučke stranke, zastupnik Karlo Ressler (HDZ/EPP) vodio je pregovore u ime najvećeg Kluba zastupnika u Europskom parlamentu s francuskim zastupnikom Pierreom Larrouturou (S&D, Francuska).
Pozicija Europskog parlamenta o prvom proračunu nakon izbijanja globalne pandemije uključuje inzistiranje na više sredstava za najuspješnije europske programe kao što su Erasmus+, Obzor i Digitalna Europa. Slijedom amandmana Europske pučke stranke, traži se i 90 milijuna eura više za ulaganje u digitalnu infrastrukturu kroz digitalnu komponentu Instrumenta za povezivanje Europe (CEF) s ciljem povećanja pokrivenosti širokopojasnim internetom velike brzine.
Posljedice globalne pandemije posebno pogađaju mlade generacije. Potrebe i izazovi s kojima se susreću mladi trebaju biti adekvatno adresirani u proračunu, kroz odgovarajuće iznose. “Ne smije se dogoditi da su mladi još jednom najteže pogođeni krizom. Zbog toga nam je posebno važno bilo očuvanje radnih mjesta i borba protiv nezaposlenosti. ” U tom kontekstu, zastupnik Ressler je istaknuo i kako proračunske politike moraju izbjeći produbljivanje razlika između država članica. “Zato sam predložio posebnu proračunsku liniju u iznosu od 43 milijuna eura za turizam, kao jedan od najpogođenijih gospodarskih sektora, ali i važan dio europske kulture i načina života”, istaknuo je Ressler.
“Za gospodarski oporavak nužan je snažan proračun koji brzo i snažno odgovara na dramatične izazove s kojima se Europa danas suočava. Potrebna je potpora malim i srednjim poduzetnicima, na kojima se temelji europsko i hrvatsko gospodarstvo. Moramo ulagati više u znanost, inovacije i istraživanje jer se u suprotnom dugoročno nećemo moći nositi s globalnom konkurencijom. A preduvjet svemu tome je sigurnost hrvatskih i europskih građana, zbog čega smo inzistirali i na više sredstava za obrambenu i pravosudnu suradnju te zaštitu vanjske europske granice”, zaključio je Ressler.
Pregovori o europskom proračunu za 2021. vode se paralalno s pregovorima o limitima pojedinih programa na sedmogodišnjoj razini 2021. – 2027., uz koje će postojati i posebni instrument oporavka “Next Generation EU”. Godišnja proračunska procedura započela je usvajanjem smjernica Europskog parlamenta na proljeće. Europska komisija je u srpnju predstavila nacrt proračuna od 167 milijardi eura, a Vijeće u rujnu svoju poziciju u iznosu od 163 milijarde eura. Usvajanje proračuna za 2021. očekuje se početkom prosinca nakon pregovora Parlamenta s Vijećem, uz sudjelovanje Komisije. Cijeli paket financijskih sredstava će predstavljati sveobuhvatni odgovor Unije na ekonomsku krizu uzrokovanu pandemijom koja je zahvatila sve dijelove Europe.