Ako zavirimo na tavan ili u stari ormar, možda naiđemo na neku zbirku starih kovanica ili novčanica. Možda na prvu taj stari novac i neće imati neku osobitu vrijednost, no za svaki slučaj bilo bi se dobro raspitati kod numizmatičara jer možda se upravo među gomilom starih novčanica i kovanica nalazi pokoji vrijedan primjerak
Stare kovanice i novčanice na raznim web stranicama unovčava velik broj ljudi koji su ili slučajno naišli na primjerak i otkrili njegovu vrijednost ili su pak općenito strastveni kolekcionari.
Mnogi se numizmatikom bave iz hobija, ali i financijske koristi, jer vrijednost novca raste pa ulaganje u kolekciju novčanica i kovanica može višestruko vratiti uloženo. Uvođenjem eura i povlačenjem kuna iz optjecaja numizmatički potencijal dobivaju i ostale hrvatske kovanice.
Američki zlatnik iz 1933. drži rekord kao najskuplja kovanica prodana na numizmatičkom tržištu. Riječ je o primjerku koji je put do numizmatičkog tržišta započeo krađom, da bi uz čitav niz pravnih i pravosudnih peripetija, u koje je bila umiješana američka tajna policija, ali i okrunjena glava, kao i niz drugih aktera, na kraju ipak bio legaliziran i prodan čak dva puta na aukcijama za rekordne iznose.
Odlučili smo stoga provjeriti na web stranici Aukcije.hr što se traži i koliko koštaju najtraženije kovanice među domaćim kolekcionarima.
Za 569 kuna iz numizmatičke kolekcije kupca prodaju se rijetke kovanice od 25 kuna izdane povodom kandidature Hrvatske za članstvo u EU 18. lipnja 2004., druga je izdana povodom ugovora o pristupanju u EU 9. prosinca 2011., a izdana je 3. prosinca 2012., te članstva RH u EU 1. srpnja 2013.
Prodaje se za 434 kune numizmatički komplet kuna i lipa od 1994. do 1996. godine. Općenito su takvi kompleti iz različitih razdoblja među najtraženijima i najprodavanijima na stranici.
Srebrna kovanica australskog orla izdana 2013. na stranici se prodaje za 400 kuna.
Nadalje, za 371 kunu strastveni numizmatičari mogu svojoj kolekciji dodati rijetku pozlaćenu kovanicu Senj od pet kuna. Izdana je povodom obljetnice 500. godina tiskanja Senjskog glagoljskog misala. HNB je izdao i ovakav zlatnik, ali njegova cijena znatno premašuje cijenu pozlaćene kovanice iz ove ponude.
Srebrne kovanice od 3000 i 5000 jugoslavenskih dinara izdane 1987. godine prodaju se za 270 kuna.
Za 224 kune dostupna je kovanica od 25 kuna, izdana 2010. za godišnju skupštinu Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), s motivom zagrebačke katedrale. Za isti iznos prodaju se četiri kovanice od 25 kuna: Hrvatsko Podunavlje 1997., Expo Lisabon 1998., 25. obljetnica neovisnosti RH i Zvijezde 1999.
Za 205 kuna prodaje se srebrna kovanica od pet maraka na kojoj se nalazi Wilhelm II, bivši njemački car, iz Kraljevine Pruske 1903.