U ponedjeljak, 4. prosinca 2017. u Zagrebu je pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske održana Međunarodna konferencija ‘Strateško upravljanje razvojem – Pristupi u planiranju strateškog okvira za razdoblje nakon 2020. godine’ u organizaciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Ministrica Gabrijela Žalac, otvorila je spomenuto događanje i naglasila kako današnja konferencija označava početak jednog vrlo važnog procesa za našu zemlju – početak procesa izrade Nacionalne razvojne strategije za razdoblje do 2030. godine.
Tijekom konferencije, potaknuta je rasprava o viziji Republike Hrvatske i Europe u kakvoj želimo živjeti, razvojnim pravcima, strateškim ciljevima, ključnim projektima ulaganja do 2030. godine i o pitanjima koja su važna za dugoročni razvoj i dobrobit građana Republike Hrvatske i Europe.
Hrvatska trenutno ima preko 140 nacionalnih strateških dokumenata te preko 1700 lokalnih i regionalnih strategija, zbog čega je iznimno teško upravljati razvojem, upozorila je ministrica Žalac te istaknula kako će Nacionalna razvojna strategija biti hijerarhijski najviši akt strateškog planiranja koji Hrvatska u 26 godina svoje samostalnosti nikada nije imala.
‘Sveobuhvatnim i koherentnim pristupom želimo sve raspoložive resurse ciljano usmjeriti na provedbu prioritetnih projekata od strateškog značaja za gospodarski rast i razvoj te za ravnomjerni i održivi razvoj cijele Hrvatske’, istaknula je ministrica Žalac.
Proces izrade Nacionalne razvojne strategije odvijat će u se participativnom procesu koji se temelji na sudjelovanju širokog kruga građana Republike Hrvatske, stručne javnosti i svih društveno-relevantnih partnera. Za vrijeme trajanja izrade Nacionalne razvojne strategije planirano je i održavanje velikog broja radionica, a također je uspostavljena i web stranica hrvatska2030 na kojoj svi građani mogu dati svoju viziju Hrvatske do 2030. godine.
Tijekom konferencije, o svojim iskustvima planiranja razvoja i oblikovanja razvojnih politika u svrhu ostvarenja zajedničkog cilja – ujednačenog i održivog razvoja svih krajeva Europske unije, gospodarskog rasta, socijalne uključenosti i pravednosti, govorili su predstavnici iz Finske, Velike Britanije, Italije, Španjolske i Malte, a sudjelovali su i predstavnici Svjetske banke i Europske komisije.