Prema posljednjim podacima HNB-a ukupni krediti sektoru stanovništva krajem prosinca prošle godine iznosili su 117,6 milijardi kuna. Uz blagi mjesečni pad od 467 milijuna kuna (0,4 posto) ukupni krediti stanovništvu nastavili su s padom na godišnjoj razini, koji traje od srpnja 2015., te su u odnosu na prosinac 2015. niži za 6,9 milijardi kuna ili 5,5 posto.
Potonje je snažno podržano učincima CHF konverzije, na što upućuju i podaci o kretanju stambenih kredita koji ujedno čine najveći udio u ukupnim kreditima stanovništvu (45 posto). Krajem prosinca kunska protuvrijednost ukupnih stambenih kredita iznosila je 52,5 milijardi kuna što je 129 milijuna kuna više nego koncem studenog (mjesečni rast od 0,2 posto).
Na godišnjoj razini je nastavljen trend pada te je vrijednost stambenih kredita stanovništvu niža za 6,6 milijardi. kuna u odnosu na isti mjesec lani (11,1 posto). Nakon postupka CHF konverzije, od konca 2015. godine prisutan je snažan trend rastućeg udjela stambenih kredita vezanih uz euro dok istovremeno krediti vezani za švicarski franak bilježe snažan pad. Prema podacima HNB-a sektor kućanstava je početkom 2015. godine imao 23,1 mlrd. kuna kredita vezanih uz CHF, što je bilo gotovo 18 posto ukupne kreditne zaduženosti promatranog sektora (i 36 posto udjela u ukupnim stambenim kreditima).
Nakon što je započela konverzija (krajem rujna 2015. godine), zaduženost kućanstava u švicarskim francima počela je opadati te je u prosincu 2016. godine konverzija gotovo i potpuno završena (ostalo je 1,4 milijarde kuna kredita vezanih uz franak odnosno tek 1,2 posto ukupne zaduženosti ovoga sektora. Promatrajući distribuciju kredita kreditnih institucija prema namjeni, zamjećuje se godišnji pad svih vrsta kredita (potrošački, stambeni, hipotekarni krediti, krediti za automobile, krediti po kreditnim karticama te prekoračenjima po transakcijskim računima), s izuzetkom gotovinskih nenamjenskih kredita.
Naime, gotovinski krediti s udjelom od 35 posto čine drugo mjesto u strukturi ukupnih kredita stanovništvu te su u prosincu porasli na 40,7 milijardi kuna. Uz blagi mjesečni pad za 0,4 posto u odnosu na kraj 2015. viši su za 953,5 milijuna kuna (rast od 2,4 posto).