Iako su temperature bliže nuli, brojni građani odlučili su u proteklih nekoliko mjeseci kupiti nove klima uređaje. Trgovci tako bilježe 20 do 30 posto veći interes nego inače
U predblagdanskom ozračju građani nisu trošili samo na hranu, poklone i putovanja, već i na klima uređaje. Iako je neobično to da se klime kupuju početkom zime - obično jagma za njima vlada tijekom kasnog proljeća i ljeta - brojni su se građani odlučili upravo na ovakav potez.
Na to ih je naveo novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, kojim je propisano gdje i na koji način treba postaviti vanjske jedinice klima uređaja. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja, pa je logično da su se mnogi požurili prije tog datuma zamijeniti stare ili kupiti nove klime ako ih dosad nisu imali.
'Na pročelja koja gledaju na ulice i trgove neće se moći postavljati klima uređaji. Oni će biti dozvoljeni na bočnim pročeljima, terasama ili balkonima, ali na spuštenim položajima', pojasnio je još ranije državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Željko Uhlir.
Veći interes kupaca
Zbog odredbi čije se kršenje kažnjava iznosima od 1000 eura za suvlasnike, pa do čak 10.000 eura za izvođače 'ilegalnih' radova, poput postavljanja klime na fasadu, prodavači klima uređaja bilježili su veći interes nego inače, što znači i više novca u njihovim blagajnama.
'Vladao je veći interes nego inače, sigurno 20 do 30 posto veći. Svi su požurili prije Nove godine i prije tog zakona postaviti klime. Znamo da su se klime postavljale na novo, dakle ne tamo gdje su bile postojeće', otkrili su nam iz tvrtke Frigo-kor, jednog od vodećih trgovaca i distributera klima uređaja u Hrvatskoj.
Nisu samo trgovci i monteri klima uređaja primijetili da imaju više posla, iako nije vruće. Predstavnici suvlasnika u zgradama također se čude ovom nenadanom trendu.
'Jako je primjetna ugradnja i zamjena postojećih klima uređaja jer od 1. siječnja to više nije moguće. Stare, koje su postavljene do kraja godine, ostaju, a na ta mjesta nije moguće postavljati nove. Ljudi traže pojednostavljena rješenja. Postavljaju klime ondje gdje im odgovara jer nemaju drugog načina. Požurili su do Nove godine i napravili to što su napravili. Što će biti u budućnosti - vrijeme će pokazati', rekao nam je Zdravko Vladanović, predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba.
Zaobilaženje propisa
Jasno je da predlagatelji zakona nisu pretpostavili da bi građani na ovaj način mogli 'zaobići' propise i osigurati se na nekoliko godina od potencijalnog plaćanja kazni. No Vladanović, ali i prodavači klima uređaja tvrde da zakonodavac nije računao ni na brojne druge stvari.
'Oni kažu da se klima smije popravljati, ali se ne smije staviti nova. U situacijama u kojima se klima mora popravljati može se i skinuti. Skinut ćete klimu, odvesti na servis i postaviti drugu. Neka onaj tko je donio taj zakon bude u zgradi i da mu sunce ulazi u stan, da ne može živjeti unutra. Neka si onda on postavi mobilnu klimu. To nije rješenje', govore trgovci koji prodaju klima uređaje.
Vladanović tvrdi da je primio više od 3500 mailova i poziva građana koji se pitaju na koji način postaviti klima uređaje ili izvesti bilo kakve radove u svom stanu.
'Ono što vidimo u obrazloženju teksta zakona, ono što je bilo u drugom čitanju, jest da Ministarstvo sugerira takva tehnička rješenja u kojima se traže rashladni uređaji bez vanjske jedinice. Koliko je to realno, ne bih mogao reći. To je problem i izazov. Nisam čarobnjak koji može pronaći rješenje jer u zgradama koje su tako postavljene da će trebati provlačiti bakrene cijevi kroz susjedni stan to je gotovo nemoguće. Tko će vam to dozvoliti', zapitao se Vladanović, dodavši da je dosta toga trebalo biti riješeno odlukama o komunalnom redu, a njih donose jedinice lokalne samouprave.
Ništa od uređenog suživota?
Potencijalno rješenje ovog problema pak stiže od samih prodavača klima uređaja. 'U redu je da na objektima koji se tek grade klime ne smiju biti vidljive, ali ovo je trebalo nekako drukčije posložiti. Recimo, da se mogu postaviti maske u boji fasade da se pokriju te postojeće klime. To bi bilo puno normalnije', smatraju u Frigo-koru.
Kako bilo, građani koji su imali vremena i novca kupili su nove klima uređaje i ugradili ih kako znaju i umiju, pritom izbjegavši kazne predviđene zakonom, jer se one odnose samo na uređaje postavljene nakon 1. siječnja.
Vladanović tvrdi da je novi zakon otvorio barem 200 novih pitanja. Jedno od njih je i tko će kontrolirati postavljanje klima uređaja. Iako je Vlada postavila cilj uređenja suvlasničkih odnosa i suživota u stambenim zgradama, čini se da će situacija i ubuduće biti daleko od idilične.