'Naša prognoza BDP-a za 2015. poboljšana je iz negativne od -0,5 posto u zonu stagnacije dakle nula posto, ponajviše zahvaljujući očekivanim pozitivnim promjenama na poziciji neto izvoza. Za 2016. očekujemo rast od 0,5 posto. Međutim, kretanje BDP-a je i dalje glavni uteg za ekonomiju. Gledajući u 2016. i nadalje, održiv oporavak nije bas vjerojatan', kazao je Hrvoje Stojić, direktor odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Banke na 17. po redu konferenciji 'Makroekonomske prognoze 2015. - 2016.', na kojoj su predstavljene analize gospodarskih kretanja u Hrvatskoj, uključujući kratkoročne makroekonomske trendove
'Gledajući u 2016. i nadalje, održiv oporavak nije baš vjerojatan s obzirom na to da bi se fiskalna konsolidacija trebala ubrzati nakon izbora, a imperativ razduživanja još neko vrijeme će ograničavati prikladan utjecaj monetarne politike na ekonomska kretanja', kazao je Hrvoje Stojić i naglasio kako je važno nastaviti s unutarnjom devalvacijom, reformama javne uprave, iznalaženjem modela za efikasnije rješavanje loših kredita.
'Jedina prepreka u procesu pridobivanja glasova na izborima je ta da reforme daju rezultate tek u duljem roku, dok u međuvremenu mogu proizvesti i dodatne deflacijske pritiske pa će nam se na trenutke činiti kako je teško razbiti začarani krug u kojem se hrvatsko gospodarstvo zateklo', dodao je Stojić.
Stojić prognoze BDP: -0,9 (2013); -0,4 (2014); 0,0 (2015); 0,2 (2016) #HypoMacroEcon
— Hypo banka Hrvatska (@HypoBankaHR) March 31, 2015
Stojić također prognozira da će zaduživanjem države bruto vanjski dug porasti na oko 113 posto BDP-a u ovoj godini, a u 2016. 116 posto. Što se tiče stope nezaposlenosti, ona bi ove godine trebala biti na 17 posto, a dogodine nešto manja - 16,8 posto.
Stojić prognoze Nezaposlenost: 17,3 (2013); 17,1 (2014); 17,0 (2015); 16,8 (2016) #HypoMacroEcon
— Hypo banka Hrvatska (@HypoBankaHR) March 31, 2015
Prema Stojićevim riječima, ono što najviše zabrinjava jest pad investicija od 2008. godine.
'Jedini stvarni pokretač oporavka je izvoz roba i usluga. No hrvatski izvoz će i dalje biti relativno nizak dok ne provedemo reforme za povećanje konkurentnosti', smatra Stojić.
Stojić je istaknuo kako bi kuna trebala ostati stabilna. Osvrnuo se i na proračun te je naglasio kako on ne donosi ništa novo, osim što ima velika očekivanja od EU fondova.
Lasse Holboll Westh Nielsen, izvršni direktor i viši ekonomist za europsko gospodarstvo u Goldman Sachsu predstavio je pet pokretača cikličkog oporavka Europe. Istaknuo je kako se eurozona oporavlja i da su kratkoročni izgledi poboljšani, ali ipak stopa nezaposlenosti ostaje prilično visoka.
'Za iduću godinu predviđamo rast europskog gospodarstva za 1,7 posto', kazao je Nielesen.
Nielsen na #HypoMacroEcon U mnogim europskim državama popuštaju mjere štednje #eu #financije #ekonomija #krediti #novac
— Hypo banka Hrvatska (@HypoBankaHR) March 31, 2015
Peter Tabak, glavni analitičar Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Hrvatsku, Rusiju i Srbiju prezentirao je makroekonomske izglede za Hrvatsku u 2015. te je naglasio kako je Hrvatska iskusila dublju i težu recesiju od ostalih europskih zemalja, ali je naglasio kako bi ova godina mogla označiti kraj šestogodišnje recesije.
'Ove godine očekujemo blagi rast od 0,5 posto', kazao je Tabak.
Tabak je istaknuo kako je nužno provođenje strukturnih reformi te je naglasio kako je poboljšanje poslovne klime ključno za održivi rast te korištenje sredstava iz EU fondova.
Ako je Hrvatska malo otvoreno gospodarstvo s unutrašnjim problemima u poslovanju - važno je imati podršku izvana. To je ključ #HypoMacroEcon
— Hypo banka Hrvatska (@HypoBankaHR) March 31, 2015