T-Hrvatski Telekom, vodeći pružatelj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj, prijavioje namjeru koncentracije Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja, temeljenu na prijedlogu financijskog i operativnog restrukturiranja društva Optima Telekoma (OT), unutar postupka predstečajne nagodbe, kao jedan od najvećih vjerovnika OT-a.
Usprkos povećanju korisničke baze i prihoda, OT kontinuirano bilježi negativni financijski rezultat od svog osnivanja 2004. Zbog ozbiljnih problema s likvidnošću i dugom, OT je u travnju 2013., a temeljem nedavnih promjena zakonodavstva, pokrenulo postupak predstečajne nagodbe kako bi spriječilo stečaj i ponovno uspostavilo redovne poslovne aktivnosti. Na dan 28. lipnja 2013. društvo Optima Telekom je objavilo službeni plan financijskog i operativnog restrukturiranja kojim predlaže T-HT kao strateškog partnera.
Obzirom na snagu i kompetencije T-HT-a u industriji, njegovu poslovne i tehnološke resurse, OT smatra T-HT izuzetno prikladnim partnerom i predlaže strateško partnerstvo, koje smatra jedinim mogućim rješenjem za održavanje svog poslovanja i sprečavanje stečaja.
Temeljeno na bilanci OT-a na dan 11. travnja 2013. definiran je popis potraživanja dužnika od ukupno 1.065 milijuna kuna. Zagrebačka banka i Hrvatski Telekom utvrđeni su kao dva najveća vjerovnika s iznosima potraživanja od oko 600 milijuna kuna i 100 milijuna kuna.
Planom je predviđena konverzija potraživanja vjerovnika u temeljni kapital, čime bi T-HT stekao manjinski udjel. Na temelju potpisanog Pisma namjere s T-HT-om, ZABA, najveći vjerovnik OT-a, bi prenijela svoja buduća prava upravljanja na T-HT i time T-HT-u omogućila operativnu i stratešku kontrolu nad OT-om na načelima nepristranosti u razdoblju od najmanje pet godina.
Restrukturiranje OT-a, poboljšanje njegovog tržišnog položaja i stabilizacija njegovih financijskih rezultata s ciljem zaštite interesa korisnika, zaposlenika i drugih dionika OT-a te telekomunikacijskog tržišta općenito, zajednički su ciljevi OT-a i njegovih vjerovnika.
T-HT je dana 28. lipnja 2013 prijavio AZTN-u namjeru koncentracije, navodeći cjelokupni prijedlog i stajališta svih zainteresiranih strana. Pod uvjetom pozitivne ocjene AZTN-a te potrebnih korporativnih odobrenja, T-HT će preuzeti kontrolu nad OT-om i konsolidirati ga u svoja financijska izvješća. Cijeli postupak predstečajne nagodbe zakonski je ograničen na četiri mjeseca, što znači da rješenje treba dogovoriti do početka kolovoza 2013. U suprotnom vjerojatno je da će e OT otići u stečaj.
Društvo Optima Telekom, alternativni operator, ušlo je na tržište nepokretnih telekomunikacija 2005. godine i na drugom je mjestu na tržištu nepokretne telefonije u Hrvatskoj s procijenjenim tržišnim udjelom od oko 11%. OT je prisutan u više od 100 hrvatskih gradova s integriranim govornim uslugama, širokopojasnim internetom i IP televizijom. U 2012. godini Optima Grupa zabilježila je prihode u iznosu od 551 milijuna kuna i neto gubitak od 105 milijuna kuna s vrlo visokim razinama zaduženosti. OT je uvršten na Zagrebačku burzu, a krajem 2012. godine bio je u većinskom vlasništvu Matije Martića, koji je imao udjel od 66%, dok je preostalih 34% bilo u slobodnom opticaju.