Prijelaz na čist u energiju nije uzrok aktualnog poskupljenja plina i struje koje ne bi smjelo omesti europsku zelenu tranziciju, upozorio je izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol. Cijene plina i električne energije rasle su u Europi proteklih nekoliko mjeseci budući da su se problemi u opskrbi plinom poklopili s jačom potražnjom u gospodarstvima koja se oporavljaju od pandemije covida 19. Vlade su upozorile da bi visoki računi za struju i plin mogli smanjiti potporu javnosti ambicioznoj europskoj politici borbe protiv klimatskih promjena, ako glasači zaključe da su uzrok poskupljenja 'zelene' mjere.
Čelnik IEA-e otklonio je početkom tjedna na sastanku odbora za energetiku i okoliš Europskog parlamenta mogućnost da je za više cijene kriva klimatska politika.
"Netočno je i nepravedno pronalaziti objašnjenje za visoke cijene energije u mjerama prijelaza na čistu energiju. To jednostavno ne stoji", naglasio je Birol.
Rast cijena potaknuli su po njegovim riječima drugi čimbenici, uključujući niske razine zaliha i neplanirane poremećaje u proizvodnim pogonima.
Čelnik IEA-e naglasio je i da vlade ne smiju u burnim vremenima zaboraviti da je cilj ograničiti rast globalne temperature na 1,5 stupnjeva u odnosu na predindustrijske razine i izbjeći najteže posljedice klimatskih promjena. Zahtjevi da se povećaju isporuke ne nailaze pak uvijek na plodno tlo.
"Neki veliki dobavljači oklijevaju u ovim teškim danima povećati isporuke u Europu i druge dijelove svijeta, iako je to, po meni, prilika da naglase da su pouzdani", dodao je čelnik IEA-e, ne navodeći poimence na koje proizvođače misli.
IEA je prošlog tjedna objavila da bi Rusija mogla učiniti više kako bi pomogla ublažiti probleme s opskrbom plinom u Europi.
Grupa zastupnika EP-a zatražila je ovog mjeseca od Europske komisije da istraži potencijalnu ulogu ruskog plinskog diva Gazproma u poskupljenju plina u Europi, rekavši kako su zbog njegovog ponašanja posumnjali u manipulacije tržištem, navodi Reuters.