Indija će pozvati kompanije da ulože oko 26 milijardi dolara u sektor nuklearne energije kako bi povećala proizvodnju struje iz izvora koji ispuštaju manje ugljičnog dioksida, rekla su izvori u vladi
New Delhi se tako sprema prvi puta mobilizirati privatna ulaganja u nuklearnu energiju, čiji udio u indijskoj proizvodnji struje trenutno iznosi manje od dva posto.
Uspije li privući taj novac, Indija bi do 2030. mogla dosegnuti zacrtanih 50 posto instaliranih kapaciteta za proizvodnju električne energije iz nefosilnih goriva. Trenutno njihov udio iznosi 42 posto.
Vlada trenutno pregovora s najmanje pet tvrtki, uključujući Reliance Industries, Tata Power, Adani Power i Vedanta Ltd koje bi trebale uložiti po nekih 440 milijardi rupija (5,30 milijardi dolara), rekla su prošli tjedan dva izvora izravno uključena u pregovore.
Savezni ured za atomsku energiju i državna tvrtka Nuclear Power Corp of India (NPCIL) razgovarali su prošle godine u više navrata s privatnim tvrtkama o planu ulaganja, saznaje se iz izvora.
NPCIL, Tata Power, Reliance Industries, Adani Power i Vedanta nisu odgovorili na Reuters upit da komentiraju tu informaciju.
Vlada se nada da će privatna ulaganja omogućiti izgradnju 11.000 megavata (MW) novih kapaciteta za proizvodnju nuklearne energije do 2040. godine, rekli su izvori koji su željeli ostati nepoznati jer plan još nije dovršen.
Nuklearni kapaciteti državne tvrtke NPCIL iznose 7.500 MW, a najavila je ulaganja u dodatnih 13.000 MW.
Izvori su rekli da bi prema planu financiranja privatne tvrtke ulagale u nuklearne elektrane, kupovale zemljište i vodoprivrednu infrastrukturu i gradile postrojenja na područjima izvan reaktorskih kompleksa elektrana. Prava na gradnju i upravljanje reaktorima i gorivom pripali bi, u skladu sa zakonom NPCIL-u, naglasili su.
Privatne tvrtke ubirale bi prihod od prodaje struje, a NPCIL bi upravljao elektranama, uz naknadu, navode izvori.
"Takav hibridni model razvoja projekta nuklearne energije inovativno je rješenje koje bi trebalo ubrzati povećanje nuklearnih kapaciteta", rekla je neovisna konzultantica za energetski sektor Charudatta Palekar.
Indijski zakoni zabranjuju privatnim tvrtkama gradnju nuklearnih elektrana ali im dopuštaju isporuku komponenti, opreme i potpisivanje ugovora o građevinskim radovima izvan kompleksa elektrana.
New Delhi godinama nije uspijevao ostvariti ciljeve o povećanja kapaciteta nuklearne energije, uglavnom zato što nije uspijevao nabaviti nuklearno gorivo. Problem su riješili 2010. sporazumom sa SAD-om o opskrbi prerađenim nuklearnim gorivom, napominje Reuters.